Euro: Institut aplikovaných věd (IAV) má stát 920 milionů Kč

Budova IAV má vyrůst v Kobylisích.
Generel celého areálu zpracovala kancelář D.E.. Praha.
Generálním projektantem je Metroprojekt.

Institut aplikovaných věd (IAV), který společně připravují Akademie věd (AV) a ČVUT a měl by být dokončen v srpnu 2012, bude podle pondělního vydání týdeníku Euro stát 920 milionů korun. IAV se má věnovat nanovědám, novým zdrojům energie, chemii vysokých energií a aplikované matematice. Projekt by měl být letos v březnu předložen pražskému magistrátu k posouzení.

„Rozpočet v nejrealističtější formě činí včetně přístrojů 920 milionů korun,“ řekl Euru předseda představenstva IAV Vladimír Nekvasil. Hlavním cílem je „posílit postavení Prahy jako jednoho z významných center vědy,“ stojí v podkladech, s nimiž bylo seznámeno nejužší vedení pražské radnice.

Budova IAV má vyrůst v Kobylisích. Pozemky o rozloze 18.055 metrů čtverečních dala k dispozici AV. Institut má zahrnovat 3500 metrů laboratorních ploch. Vznikne asi 80 pracovních míst, píše Euro.

Budova je navržena jako „srdce“ areálu AV ČR na Mazance, ve vazbě na dalších osm ústavů Akademie věd v lokalitě. Současně je první etapou dostavby dle zpracovaného generelu celého areálu, který má značný rozvojový potenciál, uvedl architekt Ivan Stuchlý z kanceláře DES.

Jak Euru potvrdil prorektor pro výstavbu a investiční činnost ČVUT Miloslav Pavlík, z 920 milionů bude 85 procent pokryto z prostředků Evropské unie na základě výzvy operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Zbylých 15 procent půjde z poloviny z peněz ministerstva pro místní rozvoj a zbytek ze státního rozpočtu.

Zda IAV skutečně vznikne, podle Eura záleží mimo jiné na pražském magistrátu. „Na dotace v operačním programu Praha – Konkurenceschopnost samozřejmě IAV dosáhnout může. Pokud splní všechny předepsané náležitosti a zároveň získá dostatek bodů při hodnocení,“ řekla týdeníku primátorova náměstkyně pro čerpání fondů EU Markéta Reedová (SNK-ED).

Zdroj: Zpráva ČTK 15.2.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*