Eva Jiřičná připravuje vize pro budoucnost Škodova paláce

Guyana Holding, majoritní vlastník Škodova paláce, získal pro svůj projekt jednu z nejrespektovanějších a nejvlivnějších architektek v Evropě, Evu Jiřičnou. Jejím úkolem je vytvořit vizi, jak by měl být tento palác ve stylu art deco proměněn v inspirující a přívětivý moderní prostor s obchody a kancelářemi, a to současně při respektování historické hodnoty původního designu. V této chvíli se nejedná o provedení rekonstrukce, ale o prozkoumání potenciálu paláce s cílem zachovat jeho cenný historický vzhled, tradici a klíčovou roli v Praze.

Při výběru architekta jsme hledali někoho se vztahem k regeneraci historických budov a urbanistickým pohledem na věc. Někoho, kdo ví, že něco nového není jediná varianta. Také jsme potřebovali architekta se zkušeností s obdobnými návrhy, které splňují požadavky současné klientely. Věříme, že Eva Jiřičná bude k tomuto projektu přistupovat citlivě a přitom posune palác zase o několik úrovní výš,” řekla Abigail Schaeffer, členka představenstva Guyana Holding. „Úkolem Evy Jiřičné je prozkoumat potenciál paláce a zajistit, že se bude jednat o ještě atraktivnější a modernější prostor než dnes,“ uzavírá Schaeffer.

Na Národní třídě a v jejím okolí došlo k významnému rozvoji lokality a přáním vlastníků je zvážit všechny možné alternativy budoucnosti paláce. Projekty tohoto rozsahu vyžadují plánování s dostatečným předstihem, a i když se 11 let zdá jako dlouhá doba, je to standardní časový rámec. Zapojení Evy Jiřičné do tohoto projektu nijak nenaruší činnost města, protože jde pouze o stádium představ, úvah a předběžných záměrů.

Škodův palác představuje velkorysé stavební dílo, a to po stránce velikosti, architektury i umístění. Poslední dobou se ve své práci po celém světě zabývám tím, jak namísto stavění nových budov, vdechnout nový život těm starým. Své úsilí chci zaměřit na studie, které budou vycházet z požadavků na moderní kancelářské a obchodní prostory nejvyššího současného standardu s pohledem do budoucnosti,“ uvedla Eva Jiřičná

Eva Jiřičná je oceňovaná architektka, známá maximalizací prostoru při kombinování technického řešení, architektury a designu interiérů. Jedno z jejích nejuznávanějších děl, Somerset House, ztvárňuje přeměnu ‘obtížně zvládnutelných’ londýnských prostor v moderní objekt a zároveň respektuje jeho původní historickou hodnotu. Eva Jiřičná se ráda věnuje zejména takovým projektům, kde může nabídnout nadčasový a inovativní design v dobře etablovaných, historických zástavbách.
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o projektu najdete na stránkách investora: Škodův palác.

Škodův palác je typický představitel architektury první republiky. Byl postaven na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni v pozdně kubistickém stylu. Návrh vytvořil prof. Pavel Janák. Po rekonstrukci v roce 2006 se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*