Eva Samuel Architecte et associes: mateřská školka Javelot v Paříži

Rekonstruovaná mateřská škola je jako zářící hračka mezi okolními věžemi.místo: Paříž, Francie

vlastník: radnice města Paříž
manažeři projektu: E. Samuel & associates architects, S. Roman architecture, S. irvariu and F. Laheurte assistants
econom: Forgue
statika: EVP
voda: Bethac
návrh kuchyně: Arwytec
životní prostředí a udržitelnost: RFR, Elements
akustika: Ayda
program: mateřská škola, 8 tříd, jídelna s výdejnou a rehabilitace
plocha: 2400 m2
rozpočet: 8,5 mil. euro
realizace: 2011
dodavatel: Eiffage
foto: Gaston Bergeret, archív autorů


Je součástí revitalizačního plánu zahustit dané místo o 60-70 % a naplnit ho různými funkcemi. Město odsouhlasilo tento projekt jako pozemkové úpravy a sanaci venkovních prostor. Škola chce posílit svou image v rámci kontextu právě odoláváním převažující přítomnosti betonových věží.

Plášť budovy slouží několka cílům: zviditelnit školku, přivést dovnitř více přírozeného osvětlení, zabránit přeslunění místností, zabránit tepelným mostům a zdvojnásobuit přirozené větrání. Stala se tak první školou, která vyhovuje pláno města Paříž o vnitřním klimatu. Výsledkem je fasáda o velké tloušťce s proměnlivým reliéfem, okny a nikami. Motiv pokračuje také na střeše upořádáním světlíků i vzduchozechnických a ventilačních komínů.
Různé výstupky malinové barvy jsou vykrojeny z duhových aluminiových desek, jejichž barevnost se mění od růžové přes zelenou po šedavě zlatou, podle toho, jak se pohybujete kolem budovy a jak se světlo na fasádě odráží.
Atmosféra interiéru je klidná a citlivě zaplněná materiály jako dřevem, které vyplňuje okenní výklanky. Jeho tloušťka dává pocit velké ochrany a mimimalizuje pohlad na věže stojící tváří v tvář.
Děti si užívají minisedačky, které jsou rozprostřeny v hloubce malých místností, v okenních výklencích, v jídelních kotcích a ve schovávačkách.
vstupní podlaží
detail zdi

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*