Evropský dům v Liberci

Bývalá administrativní budova VÚTS v se vrátí do podoby z 20. let
Studii rekonstrukce areálu zpracoval ateliér SIAL (doplněno Stavbaweb).

VÚTS Liberec - Foto: LIBEREC:REICHENBERG
(ČTK) –
Bývalou administrativní budovu VÚTS v Liberci chce kraj vrátit do původní podoby z 20. let minulého století. Zmizet by měly příčky, pozdější přestavby i vestavba prvního patra, která brání bezbariérovému využití. Budova by měla už od podzimu sloužit jako Evropský dům, kde budou na jednom místě všichni poskytovatelé evropských dotací. Do objektu Liberecký kraj přesune i některé své organizace. Náklady na rekonstrukci se odhadují 75 milionů korun, řekl 2. ledna 2015 ČTK náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Původně funkcionalistická budova s prvky art deco a expresionismu byla postavena v letech 1928 až 1929 podle projektu architekta Oskara Baudische pro židovského obchodníka Otto Strasse, který tam provozoval garáže. V roce 1951 a letech 1969 až 1975 prošla budova přestavbami a dostavbami, které změnily její původní podobu.

Bývalý areál VÚTS v sousedství krajského úřadu koupil Liberecký kraj v závěru loňského roku. Za budovy a pozemky o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních zaplatil bezmála 125 milionů korun. Areál tvoří dvě budovy – starší a menší administrativní objekt a větší a mladší areál dílen. V současné době připravuje kraj rekonstrukci menší budovy, z níž má vzniknout Evropský dům. Potřebuje ale kompletní výměnu sítí a oken, novou fasádu či výtah.

Administrativní budova nabízí zhruba 3480 metrů čtverečních kancelářských ploch. Už dnes tam působí Agentura regionálního rozvoje nebo koordinátor krajské dopravy Korid LK. V budoucnu by měl mít Korid v budově i centrální dispečink a kontaktní místo pro veřejnost. Do budovy se podle Pietera přesune i majetkové oddělení krajské správy silnic, později CzechInvest nebo Euroregion Nisa.

Liberecký kraj sídlí ve vlastním objektu v ulici U Jezu v centru města. Patří mu výšková budova i část přilehlé třípatrové budovy. Zbývající část objektu a ostatní nemovitosti včetně pozemků patřily společnosti VÚTS. Ta si však postavila nový areál v liberecké obchodní a průmyslové zóně Sever a před více než rokem se přestěhovala. Od získání areálu si kraj slibuje také snadnější příjezd k budově kraje nebo lepší parkování pro klienty a návštěvníky úřadu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*