Evropský dům v Liberci

Kancelářská budova v centru Liberce v sobě nezapře ducha první republiky. Prošla citlivou proměnou, kdy byl povrchově upraven a přiznán historicky cenný železobetonový skelet. Ojedinělé je i řešení oken, která jsou ocelová a dostala venkovní žaluzie.
Dům nyní slouží pro účely krajského úřadu. Do rekonstrukce brownfieldu investoval Liberecký kraj, o projekt se postarali SIAL architekti a inženýři spol. s r.o. Od začátku bylo zřejmé, že objekt bude využíván jako sídlo veřejné správy, a tomu byla oprava uzpůsobena. Ve všech pěti podlažích dnes sídlí organizace zabývající se evropskými fondy a poskytováním dotací – odtud označení Evropský dům.

Opuštěná budova v centru města a v blízkosti krajského úřadu lákala k využití. Hlavním záměrem investora bylo koncentrovat všechny subjekty zabývající se evropskými fondy do jednoho místa. A to se povedlo. Budova získala nové dispozice, univerzální a kompletní technické vybavení. Centrální prostor tvoří vstupní hala s recepcí, na kterou navazují výtahy a schodiště. Na jednotlivých podlažích jsou kanceláře a potřebné zázemí.

Design první republiky
Stavbu, která původně nesla název Palác CITY, navrhl Oskar Baudisch v roce 1928 pro obchodníka Otto Strasse. Koncipována byla jako polyfunkční dům s rozsáhlými garážemi v 1. NP a administrativní částí a provozy v ostatních nadzemních podlažích. Od roku 1951 sloužila pro potřeby Výzkumného ústavu textilních technologií. Největší stavební zásahy prodělala v letech 1969 až 1974, kdy byla připojena k Výzkumnému ústavu textilních strojů. 
Nosnou konstrukci objektu tvoří železobetonový monolitický skelet. Západní fasáda je půdorysně zakřivena. Budova v minulosti prošla rekonstrukcemi a přestavbami, zejména vnitřních dělicích konstrukcí. Současně s přestavbou vstupu byla do vysokého vstupního celku vestavěna ocelová konstrukce se schodištěm.
Historicky cenný železobetonový skelet byl hlavně ve vyšších podlažích povrchově upraven a pohledově přiznán. Další zajímavostí je řešení oken, ta jsou ocelová a mají venkovní žaluzie. Díky jejich zakrytí předokny v líci zdiva evokují okna předválečná, jež bývala jednoduše zasklená.
Požadavkem investora bylo zachovat zastavěné stávající plochy v návaznosti na modernizaci interiéru a exteriéru objektu, aby budova zapadla architektonicky v rámci celého komplexu areálu budov Libereckého kraje. Rekonstrukce úspěšně zdůraznila původní design budovy.

Tisková zpráva

Rekonstrukce budovy E soutěží o titul STAVBA ROKU 2018. Hlasovat pro ni můžete během září na www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.

Celková podlažní plocha: 3498,4 m2 (kanceláře 1931,6 m2, zasedací místnosti 247,91 m2, vstupní hala s recepcí 56,19 m2)
Obestavěný prostor: 15 318 m3
Zastavěná plocha: 909 m2
Plocha pozemku: 3829 m2
Způsob financování: veřejné prostředky


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*