Exodus 2015

VŠUP, ateliér Romana Brychty a Ondřeje Busty, zimní semestr 2015/2016

Nikdo si nedokázal představit, že v 21. století budeme svědky neuvěřitelné migrace lidí z krizových oblastí do Evropy. Dlouhodobě sledujeme masivní plavby na provizorních plavidlech z Afriky přes středozemní moře k břehům Itálie. Z chudých Afrických zemí stíhaných militantní diktaturou utíkají masy lidí k břehům Evropy. Aktuálně sledujeme neuvěřitelný exodus lidí ze zemí zasažených zuřící a nenávistnou válkou na blízkém východě. Jsme svědky největšího pohybu lidí od druhé světové války.
Exodus. Rozhodnutí opustit svou zem. Putování. Cesta. Hranice. Cíl nejistý.
Sledujeme rozhodnutí politiků jednotlivých států evropské unie. Z medií a sociálních sítí jsme atakování rozličnými reakcemi na příchody uprchlíků. Čteme reportáže s různými příběhy lidí na cestě.
Nejsme politici, ale pokusíme si příběhy jednotlivých poutí nastudovat a nabídnout možná řešení/nápady, která by mohla pomoci na cestě nejen těmto migrantům, ale těm dalším. Kolik jich vlastně je na cestě? Usnadnit jim pouť. Ať již se jedná o samotnou cestu, která má jistě své fyzické překážky či hranice, kde musí tito lidé strávit čas na jednom místě, či cílovou stanici, kde se usadí a hledají soužití s komunitou, ke které došli. Hledají budoucnost bez své země.
Zabýváme se architekturou krizové situace. Ať již jde o drobné návrhy či utopické vize.
Zabýváme se architekturou krizové situace. Architekturou integrace či izolace. Návrhy a vizemi komentujeme aktuální reakce/chování společnosti v Evropě.


 

Autorská zpráva

Vytvoření učiliště a bydlení pro zemědělce-renovátory na Strahovském stadionu

Exodus, masový posun lidí, flexibilita, domov, budoucnost? Při hledání zadání jsem se soustředila na vizi příštích padesáti až sta let, stojící na předpokladu přírodních a klimatických změn, hlavně na nedostatku vody pro stále rostoucí populaci. Mým cílem však bylo zaměřit se na Českou republiku.
ČR jako střecha Evropy má velká území, které v příštích desetiletích mohou být ohrožena. Při analyzování příčin jsem narazila na to, že ČR disponuje nejhůře udržovanou hospodářskou půdou v Evropě. Příčiny? Přerušené vztahy k zemi, velká monokulturní pole konvenčního zemědělství, masová přeměna zemědělských pozemků na stavební, a to vše více než chceme, ještě ovlivňuje eroze, která odplavuje ornici a s ní i cennou vodu.

Koncepce: Vytvářím povolání zemědělec-renovátor, které může nabídnout nové pracovní příležitosti na trhu, zejména pro nové příchozí vlnu obyvatel. Situace má být postavena na konstruktu – noví obyvatelé – státní zaměstnanci – mají práci, půda se renovuje. Tato profese je založena na základech permakulturního zemědělství, proto je nutné začít se vzděláním. Cílem mého projektu je tedy navrhnout startovací učiliště pro tuto profesi.
Místo: Pro farmu-učiliště jsem hledala místo, nejlépe brownfield, které by vyhovovalo plochou pro účel farmaření a zároveň bylo v centru města jako struktura pro lepší integraci. Rozhodla jsem se využít Strahovský stadion – rozporuplnou stavbu, kterou čeká v roce 2030 vypršení pronájmu Sparty. Betonový kolos má zasíťovanou strukturu, která poskytne dostatek prostoru pro nově vložené objekty pro bydlení a zároveň i pole.
Program: škola/farma/učiliště – místo pro základní vzdělání v permakulturním renovátorském programu pro 300 žáků na školní rok. Bydlení – kapacita 1000 lidí. Veřejná vybavenost – tržnice, sportoviště, park.
Renovátor přírody: Dnes bychom těmto lidem říkali farmáři, v budoucnosti ale budou dělat něco jiného než jen pěstovat jídlo. Tito lidé budou napravovat škody, které jsme za poslední století v přírodě napáchali. To znamená, že se ji budou snažit vrátit do míst, kde dřív byla – budou vysazovat nové lesy a vypouštět zvířata tam, odkud jsme je vyhnali, obnovovat jejich přirozené prostředí. Velký projekt? Ano, s tím se počítá. Na starosti ho budou mít vlády a renovátory budou platit z daní, které vyberou za spalování uhlí. Tato pracovní pozice bude vhodná pro všechny, které baví zahradničení a kdo mají zájem o životní prostředí. Nejvíce zájemců by logicky mohlo být z řad ochránců přírody.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*