Exodus 2015

VŠUP, ateliér Romana Brychty a Ondřeje Busty, zimní semestr 2015/2016

Nikdo si nedokázal představit, že v 21. století budeme svědky neuvěřitelné migrace lidí z krizových oblastí do Evropy. Dlouhodobě sledujeme masivní plavby na provizorních plavidlech z Afriky přes středozemní moře k břehům Itálie. Z chudých Afrických zemí stíhaných militantní diktaturou utíkají masy lidí k břehům Evropy. Aktuálně sledujeme neuvěřitelný exodus lidí ze zemí zasažených zuřící a nenávistnou válkou na blízkém východě. Jsme svědky největšího pohybu lidí od druhé světové války.
Exodus. Rozhodnutí opustit svou zem. Putování. Cesta. Hranice. Cíl nejistý.
Sledujeme rozhodnutí politiků jednotlivých států evropské unie. Z medií a sociálních sítí jsme atakování rozličnými reakcemi na příchody uprchlíků. Čteme reportáže s různými příběhy lidí na cestě.
Nejsme politici, ale pokusíme si příběhy jednotlivých poutí nastudovat a nabídnout možná řešení/nápady, která by mohla pomoci na cestě nejen těmto migrantům, ale těm dalším. Kolik jich vlastně je na cestě? Usnadnit jim pouť. Ať již se jedná o samotnou cestu, která má jistě své fyzické překážky či hranice, kde musí tito lidé strávit čas na jednom místě, či cílovou stanici, kde se usadí a hledají soužití s komunitou, ke které došli. Hledají budoucnost bez své země.
Zabýváme se architekturou krizové situace. Ať již jde o drobné návrhy či utopické vize.
Zabýváme se architekturou krizové situace. Architekturou integrace či izolace. Návrhy a vizemi komentujeme aktuální reakce/chování společnosti v Evropě.


 

Autorská zpráva

Hraniční pásmo kolem české republiky jako azylové místo pro uprchlíky

Uprchlík jako hranice v našich hlavách

Hranice jako to, po čem voláme

Vstup na území cizího státu jako vznik problému

Dočasnost jako falešná meta

Ghetto jako nevyhnutelnost

Azylové pásmo, nekonečné město, útočiště, rozdělení, ochrana

Kdo je v ghettu teď?

Tábory: pojem „dočasné“ hýbe světem – dočasné tábory, dočasná místa, dočasné útočiště, dočasná krize v Africe a na Blízkém východě. V dočasných táborech se rodí už třetí generace uprchlíků, kteří by chtěli práci a normální život.
Ghetta
: azyl v historii – židovská města; útočiště stavěná pro azylanty 1000 př. n. l.; azyl třicet kroků od kostela… Lidé se shlukují do ghett – italská čtvrť, čínská, židovská.
Hranice:
fenomén 20. století. První pohraniční stráž v Evropě roku 1909. Hraniční pásmo jako území nikoho. Voláme po hranicích, nechceme uprchlíky, dejte je za ty hranice. Záměrně tvoříme nové ghetto, problém, který nechceme vidět, zeď, za kterou se cítíme bezpečně a za kterou se schovají všechny naše strachy.
Migrace a stát:
státy si mlčky předávají uprchlíky. Hranice musí přejít po svých, problém vzniká vstupem na cizí území – pokud uprchlíka předám dost rychle, nebudu muset problém řešit (co oči nevidí, to srdce nebolí)

Děkuji všem, kteří se podíleli na tvorbě modelu, fyzicky či mentálně, především pánům z dílen, spolužákům, mému milému a Františce.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*