ČEZ představil plán 13 větrníků na Tachovsku

Fotogalerie ke článku (1)

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Celá fotogalerie (1)

Občané se divili...

Až 13 větrných elektráren s celkovým výkonem 26 megawattů by mohlo stát u Stříbra na Tachovsku do roku 2011. Podmínkou je schválení projektu společnosti ČEZ, která však zatím nezískala nezbytná povolení. Stříbrská radnice energetické společnosti povolila pouze záměr, nikoliv výstavbu. Na veřejné prezentaci 19.3.2008 rovněž zazněly některé negativní reakce občanů, jichž z 8000 přišla zhruba stovka.

"Pokud schvalování poběží velmi dobře, budou větrníky stát v roce 2011," řekl šéf projektu Ladislav Březina. "Radnice schválila pouze záměr, tedy že ČEZ může pokračovat v měření, a nikoli stavbu zdrojů," doplnil starosta Miroslav Nenutil.

"Jsme na začátku. Máme předběžné stanovisko armády, úřadu pro civilní letectví, mobilních operátorů a víme, že v síti je kapacita připojit tu 40 MW elektráren," řekl Březina. Stříbro není proti, ČEZ má přísliby od dalších majitelů zhruba desetihektarové plochy ve směru na Mariánské Lázně, kterými jsou Pozemkový fond a soukromníci.

Ve stříbrském kině při první veřejné prezentaci celého záměru mimo jiné padaly otázky na vliv na zdraví lidí či důvody výstavby. Občané stavbu rovněž označovali za nevhodný krajinotvorný prvek, který by odehnal turisty. Jeden občan požádal vedení radnice o referendum, další tvrdili, že rychlost větru je v oblasti malá. Šéf ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák přislíbil, že diskuze s občany budou pokračovat.

V červnu mají začít měření větrného potenciálu, která potrvají rok. Po dohodě se všemi vlastníky pozemků začnou práce na posudku vlivu stavby na životní prostředí (EIA), do něhož se se mohou zapojit občané nebo jejich sdružení. "Počet, výška i místa větrníků se mohou měnit," řekl Březina. Definitivní verdikt má v rukou stavební úřad Stříbro.

Nejbližší stožár má být 700 metrů od posledního domu. "Stříbrští na větrníky téměř neuvidí," řekl Nenutil. Jejich výška včetně vrtule má být podle návrhu 150 metrů, průměr rotoru bude 100 metrů.

Vliv na zdraví je podle Březiny u moderních zdrojů neprokazatelný. Potvrdili to nezávislí experti na hluk. Ve vzdálenosti 600 metrů od větrníku nepřekračuje 40 decibelů, což povoluje norma. Les prý při rychlosti větru šest až sedm metrů za sekundu vydává stejný hluk.

Stříbro by 20 let, po dobu životnosti elektrárny, dostávalo za každý stožár 210 000 Kč a 270 000 korun v posledních pěti letech. Pokud se postaví více než deset větrníků, dostalo by město jednorázově 500 000 korun za každý z nich. Dalších 20 haléřů za každou kilowatthodinu nad pět milionů vyrobených kWh na každém zdroji. Po dvaceti letech ČEZ buď větrník zlikviduje, nebo bude dál platit stejnou roční sumu.

V Plzeňském kraji nemá ČEZ zatím jiný vhodný záměr. Nejvíce projektů má ČEZ na Českomoravské vrchovině. Investor přiznal, že má problémy i u jaderné elektrárny Dukovany, kde ze tří obcí souhlasí po téměř dvou letech jednání jedna. Na Kadaňsku, kde má být 33 zdrojů, je proti armáda.

ČEZ zvítězil ve Stříbře v tendru loni v prosinci. Všech 13 elektráren v oblasti by vyrobilo za rok necelých 60 000 MWh, které by pokryly spotřebu 20 000 domácností. Cena jednoho větrníku, který se zaplatí do 15 let, bude 80 milionů korun. Nejmodernější stroje mají mít účinnost nad 30 procent.

Do roku 2020 chce mít ČEZ v ČR "ve větru" 500 MW, což je čtvrtina současného výkonu Temelína. V Německu je 15 000 větrných elektráren s výkonem 22 000 MW a jejich počet dále roste.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.3.2008

Související články:
V okolí Boru na Tachovsku mají šanci vyrůst větrné elektrárny

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*