FAAB Architektura: Regionální krevní centrum v Racibórzi

Tato zdravotnická investice je rozdělena do tří fází: (1) novostavba Regionálního krevního centra, (2) přístřešek pro mobilní transfúzní služby (autobus) a (3) v Polsku první specializované Centrum pro diagnostiku rakoviny krve, které má vzniknout ve stávající budově. V současnosti je dokončena první fáze.

Adresa: 47-400 Racibórz, ul. Sienkiewicza 3, Polsko
Architekti: FAAB, Adam Białobrzeski, Adam Figuski, Maria Messina
Spolupráce: Weronika Libiszowska, Emilia RusiÅ?ska
Statika: Kappa-Projekt
Dodavatel: Skobud sp. z o.o.
Plocha: 2771 m2
Objem: 11 800 m3
Projekt: 2007-2010
Realizace: 2008-2013
Foto: Bartłomiej SenkowskiV dokončené budově jsou moderní chlazené místnosti a sklady, jednotky pro sběr krve, komplex moderních lékařských laboratoří a hematologické radiační laboratoře, kanceláře a konferenční centrum. V budově se krev sbírá, testuje, oddělují se jednotlivé krevní složky a čistí technologií na bázi radioaktivních materiálů.
Fasády budovy jsou obloženy keramikou, malými dlaždicemi v přízemí a velkými keramickými panely v horních patrech. V nejvyšších patrech je na fasádě více než 2000 keramických prvků, mezi nimi ploché panely 50×100 cm, vertikální žaluzie a (v Polsku poprvé) zakřivené panely s poloměrem 145 a 195 cm. Byly použity tři různé odstíny červené, což vytváří nepravidelnosti na povrchu všech čtyř fasád. Keramické trubky (TERRART®-BAGUETTE) v nejvyšším patře chrání konferenční místnost před přehřátím a současně zakrývají složité a rozsáhlé technologické systémy, umístěné na střeše. Tyto keramické trubky přidávají budově detail a odlehčují vzhled pláště budovy.Barevné schéma, nepravidelnost fasádního leitmotivu a lesku panelů představují bohatství krve, často přezdívané „dar života“. Geometrie se inspiruje funkcí krevního centra, střetem biologie a technologie. Oblé prvky představují biologii, přímé pak technologii.
Záměrné živé barevné schéma fasády činí budovu pro veřejnost vizuálně překvapující a upozorňuje na myšlenku dárcovství krve. Skleněné panely pak se inspirují místní slezskou stavební tradicí, viditelnou na historických fasádách budov se skleněnými cihlami.
Také barevnost interiéru je v kontextu s fasádou. Schodiště, umístěné ve středu budovy a osvětlené přirozeným slunečním světlem, je podél chodby obloženo červenými keramickými dlaždicemi. Na podlahách a stěnách je červená barva použita jako akcent.
Většina místností je osvětlena dvěma pásy oken. Spodní pás oken osvětluje laboratorní pracovní desky podél vnějších stěn, horní pást, který je těsně pod stropem, dovoluje přirozenému světlu proniknout do nejzazších částí místností. Díky proskleným vnitřním stěnám jsou také chodby osvětleny přirozeným světlem.
Budova je umístěna podle požadavku Národního památkového úřadu.

Zdroj: v2com


Pohledy (jih, východ)


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*