Faceted House (Fasetovaný dům) 1, přístavba v Londýně

Paul McAneary Architects jsou autory moderní přístavby řadového domu edwardianského stylu (1880–1914) ve čtvrti Hammersmith, Londýn.Zadáním bylo přeměnit a rozšířit dvoupodlažní dům s třemi ložnicemi. Dům byl sešlý a potřeboval nutně opravu a modernizaci. Klient si přál soudobý mávrh a funkcionalitu a vyjádřil přání mít možnost užívat zahradu jako prostor spojený s domem a nikoli vnější.
Paul McAneary Architects dali zbořit stávající drolící a rozpadající se zadní přístavbu z 80. let a místo ní připojili k domu novou přístavbu jedinečné estetiky. Skulpturální fasáda přístavby je vizuálně nápadná a elegantní. Architekti nově konfigurovali a rozšířili prostor, který uvolnili a ponechali jako open-plan. Půdorys se stáčí o 30°, což dovoluje fyzické i vjemové překrývání vnitřních a vnějších prostor, mezi zahradou a kuchyňským prahem – takže zatímco stojíte u dřezu, máte za sebou i zahradu. V detailu je tento koncept manifestován fasetovanou zinkovou fasádou a plovoucí vnější terasou se zkoseným zakončením. Zahrada se stává integrální součástí obytného prostoru.
Klient požadoval nepřecpaný a praktický dům. Architekti navrhli skladovací stěnu: jednoduché víceúčelové řešení, s vnitřkem z Ikey a navenek s bílým lakováním dveří bez klik či madel. Všechny potřebné funkce a technologie jsou skryty ve vestavěných částech nábytku, takže prostor zůstává tichý, prázdný a kontemplativní.
Světlo proniká do domu všemi možnými otvory. Dveře jsou posuvné, bezrámový panel skleněné fasády je skládací směrem dovnitř, skládací je i bezrámové stropní okno. „Tanci světla“ až do hloubky prostoru napomáhá světlá barevnost podlah a stropu.

Místo: Hammersmith, London
Klient: Kent Hoskins
Architekti: Paul McAneary, Matthias Laumayer
Dodavatel: Shepard Construction
Subdodavatelé: Fine Line Aluminium, Rheinzink, Vola
Realizace: 2009
Náklady: 140 tis. £
Plocha: 185 m2


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*