Fakulta informačních technologií VUT v Brně

Fotogalerie ke článku (13)

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

situace
Celá fotogalerie (13)

Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně slouží nový kampus v Králově Poli. Vznikl přestavbou a dobudováním kartuziánského kláštera. Náklady přesáhly 700 milionů korun. Areál tvoří upravené historické budovy i novostavby, vyspělá technická výbava umožňuje moderní výuku i výzkum.

Investor: Vysoké učení technické v Brně
Cena: 63 000 000 Kč
Místo: Brno, Božetěchova 2
Činnost: studie, dokumentace pro územní řízení, stavební povolení a výběr zhotovitele, projekt pro provedení stavby, autorský dozor, realizační projekt
Projekt: 2001
Realizace: 2001-2002
Zhotovitel: Imos, a. s.
Autoři: Vladislav Vrána, Gabriela Starychová
HIP: Vladislav Vrána
Místo stavby: Brno - Královo Pole, Božetěchova 1,2
Investor: Vysoké učení technické v Brně
Autoři: Aleš Burian, Gustav Křivinka, Vladislav Vrána
Projekt stavby: březen 2004
Zahájení stavby: listopad 2004
Dokončení 1. etapy: červen 2006
Dokončení stavby: září 2007
Dodavatel stavby: Sdružení stavebních firem Unistav, a. s., a IMOS Brno, a. s.
„Takhle si představuji 21. století,“ komentoval stavbu rektor techniky Karel Rais.
Klášter, který je nejcennější kulturní památkou v Králově Poli, po léta chátral. Památková hodnota vyžadovala zvláštní přístup a odrazila se i v ceně přestavby kampusu. „Byla zhruba o 200 milionů vyšší, než kdyby se fakultní kampus stavěl na zelené louce," uvedla mluvčí školy Jitka Vanýsková. Restaurována byla například i fresková výzdoba. Nyní je v areálu prostor pro výuku, ubytování, stravování i zábavu studentů. „Zároveň máme dobrý pocit, že se podařilo zachránit památku," podotkl Rais.
 
Přestavba měla tři etapy. Nejprve Vysoké učení technické v roce 2002 vybudovalo komplex poslucháren v jihovýchodní části areálu. Loni na podzim škola otevřela v místech bývalého velkostatku třípatrovou budovu, na kterou navazují tři další dvoupatrové pavilony. Moderní budova byla vyhlášena stavbou roku 2006 v Jihomoravském kraji.
Poslední a nejnáročnější etapou výstavby kampusu byla rekonstrukce historických budov kláštera, jejímž cílem bylo uvést areál do původní podoby před přestavbami v posledních desetiletích, a úprava užitkových budov, například bývalého pivovaru, sýpky a takzvaného zámečku.
Jeden z nových komplexů poslucháren je zapuštěn do země, dvě z přednáškových místností jsou pod povrchem. V některých posluchárnách je umístěno zařízení, které umožňuje přenos přednášek do pokojů na kolejích. Rais se neobává, že toho budou studenti zneužívat a místo pravidelné docházky zvolí sledování výuky z lůžka na koleji. „Většina studentů dnes ví, že vzdělání je významná investice, že to dělají pro sebe, a podle toho ke škole přistupují," uvedl.
V části bývalého klášterního pivovaru vzniklo asi 45 pokojů, které budou sloužit zejména doktorandům fakulty. Studentská menza v Králově Poli má 120 míst, plánuje se i otevření restaurace s klasickou obsluhou. Objekt sýpky škola vyhradila pro kulturní, klubovou a zájmovou činnost studentů. Úvodní výstavu „Hvězdy“ obstarali absolventi Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického.
 
Klášter kartuziánů v Králově Poli byl druhým sídlem tohoto řádu v českých zemích, dnes je jediný dochovaný na Moravě. Založil jej v roce 1375 bratr Karla IV., moravský markrabě Jan Jindřich. Protože klášter nechránily hradby, v minulosti jej často pustošila vojska — například husité, Maďaři či Švédové. Poslední velká přestavba spadá do údobí baroka.
 
Zdroj: Zpráva ČTK, 15. 11. 2007
Další infomace na webových stránkách školy.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*