Fakulta informačních technologií VUT v Brně

Fotogalerie ke článku (13)

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

fit

situace

situace
Celá fotogalerie (13)

Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně slouží nový kampus v Králově Poli. Vznikl přestavbou a dobudováním kartuziánského kláštera. Náklady přesáhly 700 milionů korun. Areál tvoří upravené historické budovy i novostavby, vyspělá technická výbava umožňuje moderní výuku i výzkum.

Investor: Vysoké učení technické v Brně
Cena: 63 000 000 Kč
Místo: Brno, Božetěchova 2
Činnost: studie, dokumentace pro územní řízení, stavební povolení a výběr zhotovitele, projekt pro provedení stavby, autorský dozor, realizační projekt
Projekt: 2001
Realizace: 2001-2002
Zhotovitel: Imos, a. s.
Autoři: Vladislav Vrána, Gabriela Starychová
HIP: Vladislav Vrána
Místo stavby: Brno - Královo Pole, Božetěchova 1,2
Investor: Vysoké učení technické v Brně
Autoři: Aleš Burian, Gustav Křivinka, Vladislav Vrána
Projekt stavby: březen 2004
Zahájení stavby: listopad 2004
Dokončení 1. etapy: červen 2006
Dokončení stavby: září 2007
Dodavatel stavby: Sdružení stavebních firem Unistav, a. s., a IMOS Brno, a. s.
„Takhle si představuji 21. století,“ komentoval stavbu rektor techniky Karel Rais.
Klášter, který je nejcennější kulturní památkou v Králově Poli, po léta chátral. Památková hodnota vyžadovala zvláštní přístup a odrazila se i v ceně přestavby kampusu. „Byla zhruba o 200 milionů vyšší, než kdyby se fakultní kampus stavěl na zelené louce," uvedla mluvčí školy Jitka Vanýsková. Restaurována byla například i fresková výzdoba. Nyní je v areálu prostor pro výuku, ubytování, stravování i zábavu studentů. „Zároveň máme dobrý pocit, že se podařilo zachránit památku," podotkl Rais.
 
Přestavba měla tři etapy. Nejprve Vysoké učení technické v roce 2002 vybudovalo komplex poslucháren v jihovýchodní části areálu. Loni na podzim škola otevřela v místech bývalého velkostatku třípatrovou budovu, na kterou navazují tři další dvoupatrové pavilony. Moderní budova byla vyhlášena stavbou roku 2006 v Jihomoravském kraji.
Poslední a nejnáročnější etapou výstavby kampusu byla rekonstrukce historických budov kláštera, jejímž cílem bylo uvést areál do původní podoby před přestavbami v posledních desetiletích, a úprava užitkových budov, například bývalého pivovaru, sýpky a takzvaného zámečku.
Jeden z nových komplexů poslucháren je zapuštěn do země, dvě z přednáškových místností jsou pod povrchem. V některých posluchárnách je umístěno zařízení, které umožňuje přenos přednášek do pokojů na kolejích. Rais se neobává, že toho budou studenti zneužívat a místo pravidelné docházky zvolí sledování výuky z lůžka na koleji. „Většina studentů dnes ví, že vzdělání je významná investice, že to dělají pro sebe, a podle toho ke škole přistupují," uvedl.
V části bývalého klášterního pivovaru vzniklo asi 45 pokojů, které budou sloužit zejména doktorandům fakulty. Studentská menza v Králově Poli má 120 míst, plánuje se i otevření restaurace s klasickou obsluhou. Objekt sýpky škola vyhradila pro kulturní, klubovou a zájmovou činnost studentů. Úvodní výstavu „Hvězdy“ obstarali absolventi Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického.
 
Klášter kartuziánů v Králově Poli byl druhým sídlem tohoto řádu v českých zemích, dnes je jediný dochovaný na Moravě. Založil jej v roce 1375 bratr Karla IV., moravský markrabě Jan Jindřich. Protože klášter nechránily hradby, v minulosti jej často pustošila vojska — například husité, Maďaři či Švédové. Poslední velká přestavba spadá do údobí baroka.
 
Zdroj: Zpráva ČTK, 15. 11. 2007
Další infomace na webových stránkách školy.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*