Fandament Architects: Rodinný dům Prostějov

V řadové výstavbě typizovaných domů u Prostějova jsme navrhli exteriérové úpravy a interiér. Dům byl tehdy ještě ve fázi hrubé stavby a jeho majitel se rozhodl pro osobité pojetí interiéru. Zpracovali jsme pro něj také zahradní úpravy včetně zahradního domku s venkovní kuchyní, posezením a saunou. Umístili jsme ho do východní části pozemku tak, aby poskytoval výhled do zahrady a zároveň soukromí i úkryt před povětrnostními podmínkami.

Rodinný dům je jednopodlažní s obytným podkrovím. Vstupem ze severní strany se dostáváme do zádveří a do haly, odkud je přístup do hlavní společenské místnosti s jídelnou a kuchyní. Z obývacího pokoje a pracovny se přes francouzská okna vchází na terasu a do zahrady. V prvním patře je také pracovna a technická místnost, ve druhém podlaží se nachází dva pokoje, ložnice, koupelna a šatna. Součástí domu je i dvougaráž pro dvě osobní auta.

V interiéru záměrně není použito příliš mnoho různých materiálů a barev. Koncept byl založen na materiálové jednoduchosti a střídmosti. Prosvětlený interiér je bez nepřiměřených zbytečností, které by rušily jeho čistý a lehký dojem. Přírodní barvy a materiály jsou v kombinaci s bílou barvou a světlými odstíny.

Materiálové řešení
Kuchyně a jídelna: Pracovní deska je z umělého kamene, obložení zadní stěny z lakovaného skla Lacobel v bílé barvě, doplněno o podsvícení. Kuchyň je prodloužená světelnou linkou podsvícené niky až do jídelní části. Skříňky spodní – bílé, lakované ve vysokém lesku, skříňky horní – dýha indická jabloň. Nábytek – dýha indická jabloň. Propojení kuchyně s jídelnou dřevěnou stěnou protaženou až do společenské části.

Obývací pokoj: Železobetonový strop (lakovaný) je na přání majitele pohledově přiznaný. Surovost betonového stropu vzhledem k čistotě podlaze, dva rozdílné prvky propletené dřevem. Podlaha bílá litá, sjednocená s chodbou. Krbová vložka s výsuvem. Televizní stěna – dýha indická jabloň

Koupelna: Nábytek z dýhy. Sprchový kout – celoskleněné dveře, kde byl hliníkový rám zaměněn za skleněný z tvrzeného skla o síle 13 mm, takže zajišťuje stabilitu dveří. Oddělení toalety nábytkovou částí s umyvadlem. Místnost směřuje k onyxové stěně ve sprchovém koutu, která celou koupelnu prosvětluje.

Podlahy: Ve většině prostor převažuje bílá průmyslová epoxidová stěrka. Ve druhém patře domu v obytných místnostech a na schodišti je koberec světle šedé barvy.
Ložnice: Veškerý nábytek včetně okenního parapetu je materiálově sjednocený olivovou dýhou.

Zahradní domek a zahrada
Základy jsou betonové monolitické, svislé nosné konstrukce tvoří zdivo z betonových prolévacích tvárnic, příčky jsou z keramických tvárnic. Stěny jsou opláštěné obkladovými palubkami na dřevěné konstrukci. Povrch betonových tvárnic zůstal v pohledovém původním povrchu bez dalších úprav. Zastřešení je z fošnové rámové konstrukce podepřené ocelovými sloupy, okna jsou dřevěná z europrofilů se zasklením izolačním dvojsklem.Prostor v okolí rodinného domu je vydlážděn betonovou dlažbou do pískového lože nebo velkoformátovými betonovými panely do štěrkového lože, pochozí plocha terasy je z terasových desek na dřevěném podkladním roštu uloženém do štěrkového podkladu.

Autorská zpráva
Foto: Ing.arch. Jakub Holas

Interiér rodinného domu v Prostějově a exteriérové úpravy (dopracování novostavby)

Autor: Fandament Architects s.r.o.
Realizace: 2011-2014
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*