Fandament Architects: Vila Atrium

Základním požadavkem investora bylo zajištění soukromí vnitřního i venkovního prostoru. Koncept vychází z nízkého tubusu otevřeného ve směru spádu pozemku. Vznikl tak pohledově i hmotově jednoduchý objekt s atriem, kde se materiály propisují z exteriéru do interiéru a naopak.

Interiér autoři rozdělili do čtyř částí, pro které jsou zvoleny čtyři materiály. Materiálové dělení reflektuje pocity a nálady jednotlivých funkčních náplní prostorů. V obývacím pokoji a jídelně je navržen systém posuvných oken, který elegantně doplní transparentnost interiéru s exteriérem.Barva žlutých laminátových desek, viditelných z ulice, patří garážovým stáním a technické místnosti. Část klidovou, ložnice a pokoje se společnou koupelnou, charakterizuje dřevěný obklad. Kamenný obklad – břidlice – byl zvolen pro společenskou zónu. Pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosty, a sauna přístupná z exteriéru je omítnutá štukem v bílé barvě. Fasáda hlavního objemu je řešena v také bílé omítce.

Dispoziční řešení
Vstup je situován na východ – malým zádveřím se vchází do chodby, která dělí objekt na klidovou a na denní část. V klidové části jsou dva dětské pokoje, ložnice, šatna a koupelna. Na denní společenskou část s prostornou místností kuchyně a jídelny navazuje obývací pokoj a pracovna. Vedle vstupu do objektu je umístěná garáž pro dvě auta, v její blízkosti je dílna s technickou místností, která je průchozí do interiéru obytné části.

Na západ je objekt otevřen do zahrady částečně krytou terasou s jednotnou dřevěnou plochou, která je propojena s atriem. Dominantním prvkem atria je bazén. Z terasy je také přístup do sauny. Do atria se vchází ze všech pobytových místností. Přímá návaznost obývacího pokoje na terasu a atrium orientované do zahrady vytváří příjemný relaxační kout.

Konstrukční řešení
Základové pasy a deska jsou monolitické železobetonové, základové stěny jsou vyzděné tvarovkami ze ztraceného bednění a vyztužené betonářskou ocelí. Příčný a podélný konstrukční systém je stěnového typu. Vnitřní a vnější nosné i nenosné konstrukce jsou ze systému YTONG. Obvodové stěny jsou kontaktně zatepleny EPS, místy minerální vatou.
Dům má plochou střechu, stropní konstrukce byly řešeny dřevěnými sbíjenými nosníky s klasickou skladbou střechy. Podhled je sádrokartonový.

Okna a vstupní dveře jsou z dřevěných profilů vnější barvy tmavě hnědé. Vchodové dveře mají bezpečnostní sklo a bezpečnostní kování, vnitřní dřevěné bezfalcové dveře obložkové bezfalcové zárubně. V obývacím pokoji jsou posuvná okna s bezpečnostním zasklením.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Holas


Vila Atrium
Autor: Fandament Architects s.r.o.
Realizace: 2010 – 2014
Zastavěná plocha: 380 m2
Užitná plocha: 260 m2
Obestavěný prostor: 1250 m2
 


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*