FARA hostinec

Návrh revitalizace fary z přelomu 19. a 20. století v se odvíjel od zachování původního vzhledu domu. Podporuje ho čistota bílé fasády, okna lemují bílé šambrány. Nové vnitřnosti do stavby vnikají z boku, kde jsou fasády obložené modřínovými latěmi pod úhlem 45°.
Průnik starého s novým začíná od jádra v interiéru. Nosné stěny podpírají masivní ocelové nosníky, v interiéru záměrně přiznané. Prostor v hlavní části nad barem jsme otevřeli do krovu, přiznané konstrukční prvky se odkrývají ve své kráse. Kolem nově probouraných okenních ploch v bočních fasádách vznikly dostatečně široké sedací boxy. Celý prostor hostince otevírá volný průhled domem v podélném směru. Nově umístěný krb v centrální části dispozice respektuje původní osovou souměrnost domu.
Interiér dolaďují detaily v podobě použitých prvků nebo materiálů: drátěné lustry s industriálním charakterem, tmavě modrá barva indigo na vlnitém štuku, bar obložený místní žulou, paroží nad krbem jako šperk. Původní vstupní dveře byly zrenovovány a použity jako dveře na toalety. V druhém podlaží vznikly tři apartmány s možností ubytování. Každý z nich má vlastní hygienické zázemí a kuchyňskou linku. Zvolený obklad v koupelnách odkazuje na porcelán zdobený tradičním cibulovým vzorem. Stejný obklad, jen jinak aplikovaný, je také za kuchyňskou linkou.
V průběhu stavebních úprav bylo nutné zasáhnout do střechy. Krov je nový, s odkazem na tradiční řemeslo. Vyřezávané prvky respektují, jak krov opravdu dřív vypadal.
Součástí návrhu byly i venkovní úpravy kolem domu a zastřešení terasy. Ocelová konstrukce je jako nový prvek přisazená k původní hmotě domu. Dřevěné žebrování z modřínových fošen po levé straně od hlavního vstupu odcloňuje od případných aut zásobování a parkování.

Autorská zpráva
Foto: Petr Soukup


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*