Fasádu zchátralé Dvorany v Lokti zakryly velkoplošná díla umělců

(ČTK) – Oprýskaná fasáda bývalého kulturního domu Dvorana v historickém centru Lokte zmizela alespoň částečně z očí lidí. Na neurčito ji zakryje devět velkých plachet s díly českých a německých umělců, která vznikla letos v létě při tvůrčí dílně Street Art Loket 2012. Neobvyklou výstavní plochu zapůjčila výtvarníkům radnice, která je majitelem zchátralého objektu. Výtvarné práce by tady mohly zůstat do zahájení obnovy budovy, řekla dnes ČTK manažerka projektu Štěpánka Bergerová.

Dvorana v Lokti (zdroj foto: risy.cz) Instalace plachet 2.12. (zdroj: Facebook.com)
Dvorana chátrá už od 90. let, kdy ji získal soukromý vlastník. Nikdy ovšem s opravou nezačal. V roce 2002 zpustlou budovu odkoupilo nazpět město, chybí mu však peníze na rekonstrukci. Pro umělce se nyní stala ideálním místem pro prezentaci takzvaného street artu. "Uvažovali jsme, že bychom díla vytvořili přímo na fasádu. To se však radním nelíbilo. Proto jsme práce z workshopu přenesli na plachty, které jsme připevnili na budovu," poznamenala Bergerová.

Letošní Street Art Loket 2012 volně navazoval na předchozí loketská setkání výtvarníků, jichž se tu konalo patnáct. Street Art Loket je ovšem akcí novou. Veškeré práce vznikly během čtyř srpnových dní, umělci tvořili zejména pod mostem přes Ohři u loketského hradu. "Právě mostní pilíře jsou dalším ideálním místem, které bychom mohli využít. Letos jsme ale nestačili vyřídit povolení. Pokud se v Lokti sejdeme i příští rok, na most by mohlo dojít," podotkla Bergerová.

Poznamenala, že veřejnost si zvykla vnímat Street Art, graffiti a podobné útvary jako vandalismus. Nelze jej ovšem takto zjednodušovat, konstatovala Bergerová. "Street Art se stal postupem času fenoménem, z něhož vychází mnoho úspěšných výtvarníků, architektů i reklamních tvůrců. V Karlovarském kraji se jedná o ojedinělou akci, která má vzbudit zájem okolí. Street Art potřebuje ke svému rozvoji inspiraci nejen velkoměstem, ale i nevyužitými chátrajícími budovami. Jako je třeba Dvorana," dodala Bergerová.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*