Festival Archikultura 2015

Festival Archikultura 2015 je přehlídka zaměřená na architektonická témata v tom nejširším pojetí. Pořádá jej Kabinet architektury zastoupený architektem Tadeášem Goryczkou a Jaroslavem Němcem.  Cílem festivalu je prezentace urbanismu, architektury, designu a umění, poučnou, inspirativní ale i zábavnou formou, jde o uvědomění dopadu a vlivu těchto oblasti lidského konání na lokálně a současně globálně pojímaný životní prostor člověka. Festival potrvá do 7. června 2015.

Diváci mohou v Domě umění v rámci festivalu zhlédnout hned tři výstavy:
1. Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo 
ARCHITEKTURA ZMOCŇUJÍCÍ SE PROSTORU: ALFRED NEUMANN – ŽIVOT A DÍLO je vůbec první výstavou o díle Alfreda Neumanna (1900–1968). Neumann začínal v 60. letech v Izraeli a jeho navýsost originální architektura stála stranou kánonu tzv. mezinárodního stylu tehdejší doby: vyhnul se funkcionalistickému a ortogonálnímu výrazu a rozhodl se pro geometrii mnohostěnů, u níž se tradiční architektonické zásady prolínají s novými výrazovými způsoby. Díky jedinečným ukázkám jeho nejproslulejších staveb vnáší výstava světlo do Neumannovy expresivní architektury a metodologie designu. Vypráví různými prostředky o Neumannově architektuře a představuje dosud nezveřejněné fotografie, architektonické výkresy a modely ve velkém i  menším měřítku, které byly zhotoveny zvlášť pro tuto příležitost. V galerii budou zbudovány čtyři prostorové modely v životní velikosti podle Neumannových nejproslulejších projektů, takže návštěvníci jimi budou moci procházet a získávat vlastní autentický dojem z jeho architektonických geometrií a prostorů. Architektonické modely v menším měřítku týchž budov poskytnou ve své úplnosti kontext prostorových modelů v životní velikosti a doloží, jak Neumann pracoval vyváženě s měřítky a prvky, aby mohl ve svých návrzích vytvářet unifikovaná schémata. Výstavu doplňuje Neumannova osobní korespondence, fotografie, malby a skici. Stejnou měrou je zastoupena historická dokumentace i rekonstruované architektonické prvky v prostoru, aby se návštěvníkovi poskytla jak informace o Neumannově architektuře, tak jakýsi autentický prožitek.
Více ZDE.

2. Rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách: NL Architects 
V roce 2010 se Ostrava ucházela o titul Evropského hlavního města kultury 2015 (EHMK 2015) a město tehdy vyhlásilo urbanistickou soutěž na řešení prostoru Černé louky nedaleko historického centra města.Kancelář NL Architects byla vyzvána, aby podala návrh, který by v Ostravě podpořil rozvoj kultury a urbánní přeměnu.Černá louka nabídla jedinečnou příležitost k experimentu s novým typem městského parku, který by kombinoval bujnou vegetaci s reálnou zástavbou. Mohl by to být model nového typu města.„Přestože soutěž vyhráli naši přátelé z ateliéru MAXWAN, jsme stále nadšeni možnostmi, které náš návrh nabízí. Černá louka je pro nás cosi jako manifest: Jak zachránit citlivou zeleň města a zároveň posílit jeho vnitřní život?Velmi nás potěšila výzva Kabinetu architektury k nové možnosti v Ostravě představit svou práci,“ uvádějí nizozemští architekti.Konceptem výstavy je ukázat řadu projektů, které mají blízko k propozicím soutěže o Černou louku. Více ZDE.

3. Stavby prodchnuté duchem: Masaharu Takasaki
Masaharu Takasaki patří k nejoriginálnějším japonským architektům a je autorem řady velmi neobvyklých staveb napříč Japonskem. Jeho práce nejenom že nemá srovnání v tak široce různorodém poli, jakým je japonská architektura, ale ani v současné světové architektuře. Takasakiho návrhy kombinují organické a mytologické prvky. On sám popisuje svou architekturu jako „enviromentální bytost“, která je tvořena soustředěním vnitřního lidského vědomí a přírodní energie a propojuje lidství s kosmem. V současnosti se Masaharu Takasaki podílí svými návrhy na obnově osídlení zničeného v roce 2011 velkým zemětřesením, tsunami a jadernou havárií.
Masaharu Takasaki je profesorem na Kyoto University of Art and Design a  čestným členema Royal Institute of British Architects.
Více ZDE.

Kabinet architektury – Dům umění (GVUO), Ostrava3. 4. – 7. 6. 2015
Vernisáž 2. 4. 2015 v 17.00 hodin v rámci zahájení festivalu Archikultura 2015

Facebook / Kabinet architektury

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*