Festival Open House Brno

Již tento víkend 29. a 30. května se uskuteční čtvrtý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty.

„Vzhledem k uvolňování pandemických opatření jsme nuceni program a jeho konkrétní podobu ladit na poslední chvíli, zájemcům doporučujeme průběžně sledovat web www.openhousebrno.cz či Facebook.com/openhousebrno s aktuálními informacemi, jako například o podobě registrací na prohlídky,“ říká kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

Pro osobní prohlídku se letos otevře na 40 míst. Milovníci výhledů se mohou těšit například na zaniklou střešní restauraci Grand Prix v Kohoutovicích ve výšce 44 metrů nad zemí. Novinkou je také rekonstruovaná výšková budova Šumavská Tower v Žabovřeskách, dřívější ředitelství firmy Chepos, s výhledem z posledního patra v 66 metrech. Na věž P. Martina Středy bude možné vystoupat u Kostela Blahoslavené Marie Restituty na Lesné.

Partner festivalu CTP představí své tři venkovní areály Spielberk, Ponávka (s moderním ubytovacím domem Domeq) a Vlněna, včetně prohlídky interiéru nového coworkingového centra Clubco. Živé průvodce v těchto areálech nahradí audionahrávky, které si bude možné stáhnout pomocí QR kódů. Své prostory ukáže hotel Continental v Kounicově ulici, hotel Barceló Brno Palace na Šilingrově náměstí, Hotel Courtyard by Marriott či výzkumné centrum CEITEC Vysokého učení technického.

„Mnohý Brňan možná netuší, že bývalou elektrárnu brněnského divadla ve Vlhké ulici navrhl samotný Thomas Alva Edison, nyní se s ní budou moci díky Národnímu divadlu Brno seznámit,“ vybírá z programu jeden z organizátorů Milan Vrbík.

Nahlédnout půjde například i do DEPO Business Parking v Karlově ulici od Fandament Architects, multifunkční halyMosilana Hub v Křenové ulici. K prohlídce pozve i Koncertní sál Leoše Janáčka v budově konzervatoře na tř. Kpt. Jaroše, opravené autobusové nádraží Zvonařka, Komunitní centrum pro válečné veterány v ulici Dobrovského či areál Nová Zbrojovka.

Svou činnost představí Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC Fakultní nemocnice u sv. Anny, navštívit půjde i tamní kapli a historickou budovu architekta Theophila Hansena. Milovníci prvorepublikové architektury ocení zachovalý byt Richarda Herdana z roku 1933 v ulici Hlinky.

Pod širou oblohou se půjde seznámit s obnovenými parky ve vnitrobloku Křídlovická-Zahradnická a na Palackého náměstí v Řečkovicích i Botanickou zahradou a arboretem MENDELU. Procházky představí vily v Masarykově čtvrti a v Černých Polích. Vila Löw-Beer chystá programy pro nejmladší.

Partnerem OHB bude Český hydrometeorologický ústav v Brně, který zajistí festivalovou předpověď pro všechny návštěvníky a přiblíží perličky z minulosti ve vztahu k některým lokacím. Generálním partnerem je TIC Brno, který stál u zrodu festivalu.

Kromě živých exkurzí se letos dalších několik desítek míst Brna představí online video prohlídkami.

Open House Worldwide se největší architektonickou akcí svého druhu na světě, pořádanou výhradně dobrovolníky. Pět desítek metropolí spolu s Brnem každoročně oslovují svými programy více než dva miliony lidí po celém světě

podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*