Firma chce bourat kulturní dům v Plzni a nechce, aby byl památkou

Plzeň 24. května (ČTK) – Akciová společnost Amádeus Plzeň, která chce na místě současného plzeňského Domu kultury Inwest vybudovat obchodní centrum Aréna za 300 milionů korun, se bude bránit proti návrhům zapsat současnou budovu na seznam kulturních památek. Návrh je jasně účelový s cílem způsobit investorovi škodu, řekl ČTK Michal Soukup z firmy.

Proti bourání Inwestu, největšího kulturního stánku v Plzni, vystupuje stále více lidí. Nechtějí, aby tam vyrostlo obří obchodní centrum, které se ani podle památkářů nehodí do blízkosti městské památkové rezervace. Martin Marek ze Strany zelených už dokonce podal trestní oznámení. V minulých dnech byla na ministerstvo kultury zaslána žádost o zanesení Inwestu na seznam nemovitých kulturních památek. "Pokud už bylo zahájeno řízení o zapamátkování, tak nemůže majitel do stavby zasahovat," řekl Marek. Vyvolal také podpisovou akci, která chce oslovit zastupitelstvo. Radnice podle odpůrců dříve slíbila, že na prostor vypíše architektonickou soutěž, která doporučí parametry stavby. Amádeus podle Marka už zasahuje do divadla, které je součástí "kulturáku".

Investor podle Soukupa už 16 let nakupuje pozemky a nemovitosti, o něž se řádně stará. "Dlouhodobě prezentujeme záměr výstavby nového obchodního centra. Nikdy v šestnáctileté éře nikdo nepřišel s představou zapsat současnou budovu do seznamu kulturních památek," řekl Soukup. Amádeus bude podle něj všemi možnými právními kroky svou dosavadní i budoucí investici hájit. Právními kroky přenese odpovědnost za případné vzniklé škody také na instituce nebo fyzické osoby, pokud je svým neuváženým postupem způsobí, dodal.

"Ačkoliv považujeme návrh (na zápis do seznamu památek) za nesmyslný a účelový, jsme připraveni železobetonovou konstrukci, kterou označují oponenti za památkově chráněný materiál, jim nebo kterémukoliv muzeu věnovat, tak aby mohli konstrukci na vlastní náklady vystavit a důstojně prezentovat veřejnosti," uvedl Soukup. Amádeus Plzeň je podle něj řádným vlastníkem pozemku i nemovitosti a investor má právo s majetkem nakládat a svou investici zhodnocovat. Nadále bude na pozemku pokračovat s výstavbou OC Aréna, která přinese do centra Plzně moderní architekturu, nová pracovní místa a standard občanské vybavenosti běžný v podobných městech západní Evropy, dodal.

Dům kultury stojí na Americké třídě už 25 let. Jeho sál má kapacitu 2000 lidí. Autorem návrhu stavby je architekt Miloslav Hrubec. Jeden z největších domů kultury v tehdejší ČSSR byl slavnostně otevřen 17. ledna 1986. První významnou akcí tam byla krajská konference KSČ. V Inwestu se konají koncerty, maturitní plesy, módní přehlídky, veletrhy a konference. V obří stavbě nazývané také "Dům hrůzy u Radbuzy" sídlí také Divadlo Miroslava Horníčka a řada obchodů, které už ale pronajaté prostory opustily nebo opouštějí.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*