Five na Smíchově v Praze

Kombinace starých industriálních prvků s moderní architekturou jsou působivé. Na tento koncept vsadila i nová kancelářská budova Five v Praze Na Valentince. To, že zde dřív stávala tramvajová vozovna, zdůrazňují zachovalé konstrukce a obvodové zdi. Jinak je sedmipatrová stavba ryze moderní, což dává hned na první pohled najevo dvojitou prosklenou fasádou. Projekt soutěží o titul Stavba roku 2017.

Stará tramvajová vozovna na Smíchově po rekonstrukci prokoukla a vstoupila do nové etapy. Původní historické obvodové zdi do ulic Na Valentince a Svornosti byly šikovně včleněny do projektu, který dal vzniknout moderní kancelářské budově. Ze společné střešní terasy mohou uživatelé obdivovat výhled na Pražský hrad, Vltavu i Vyšehrad. Vnitřní prostory jsou velkorysé a provoz je díky moderním technologiím ekologický, takže budova získala certifikaci LEED Platinum.

Ocel, beton, sklo Autorem projektu je společnost Qarta architektura s.r.o., která objekt navrhla jako podélný pěti trakt se dvěma středními chodbami. V přízemí vzniklo místo pro komerční prostory a nechybí vjezd do dvou podzemních garáží s dostatečnou parkovací kapacitou. Nosná konstrukce spodní stavby je monolitická železobetonová.

Obvodový plášť do ulic Na Valentince a Svornosti je koncipovaný jako dvojitá montovaná prosklená fasáda. Štíty budovy směrem k sousedním objektům dostaly kontaktní zateplovací systém. Střecha je plochá s minimálním spádem pro odvodnění, přičemž střecha části podzemního podlaží, která vybíhá mimo půdorysnou stopu nadzemní části, je zelená.

Při stavbě sehrály důležitou úlohu moderní materiály. Základová deska je betonová. V nadzemních podlažích padla volba na skeletový systém doplněný o tuhé železobetonové jádro. Původní památkově chráněná fasáda je ke stropním deskám nadzemních podlaží přichycena soustavou ocelových táhel zakončených kotevními deskami.

Budova má vlastní aplikaci Novou moderní prosklenou fasádu tvoří tzv. chytrá zrcadla (Smart Mirrors), jež se stala prototypem svého druhu. Modulová fasáda formuje obálku budovy od druhého do šestého nadzemního podlaží směrem do ulic Na Valentince a Svornosti. Její součástí jsou v průhledových částech izolační dvojskla s protislunečním pokovením.  Okna jsou tak velká, aby umožnila dostatečné proslunění interiéru.

Budova Five má také svoji mobilní aplikaci, která slučuje všechny služby, jež jsou v budově dostupné. Lidé si tak mohou snadno rezervovat zasedací místnost nebo prádelnu. V aplikaci je také přehled akcí, které se konají v okolí. Součástí je i modul smart parking, jenž informuje o obsazenosti parkovacích míst.

Administrativní budova Five v Praze soutěží o titul Stavba roku 2017. Hlasovat pro ni můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.
MgA. Petra Miškejová

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Když dva dělají totéž, zřídkakdy to bývá totéž. Konverze tovární haly (Ricardo Bofill, Corso Karlín) je úchvatná, přívětivá, plná respektu a přesto 100% současná. Pocit, který mě opanoval, když jsem uviděla, co potkalo bývalou tramvajovou vozovnu v tomto případě, byla… lítost. Uvidíme, jak se jí bude s tím skleněným balvanem za krkem žít…Drtit svého nositele, to není symbióza…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*