Floreasca Park

Floreasca Park je sedmým projektem Portland Trust v Rumunsku a poskytuje 38 000 metrů čtverečních kanceláří z celkem 260 000 metrů čtverečních postavených a pronajatých společností od roku 1999. Budovu navrhl přední architekt Chapman Taylor tak, aby splňovala nároky na vnitřní prostředí a příjemný design usazený v okolním parku. Floreasca Park je stavěn tak, aby dosáhl hodnocení „excellent“ v certifikaci BREEAM.


Floreasca Park nastavuje nové standardy trvalé udržitelnosti v Evropě a představuje 120metrový vrt

Portland Trust koncem května odhalil 120 metrů hluboké šachty patřící k unikátnímu systém topení a chlazení v jejich Floreasca Parku v Bukurešti. Tento průkopnický systém je založený na systému geotermálních tepelných čerpadel a využívá teplotu země a termální masy k vyhřívání a chlazení 38 000 metrů čtverečních kanceláří, čímž ušetří 40 % nákladů na klimatizování a významnou měrou se tak podílí na trvalé udržitelnosti budovy.
Robert Neale, CEO Portland Trust řekl, že Floreasca Park nastavuje laťku developmentu evropských komerčních nemovitostí: „Je to jeden z příkladů všeobecně přínosné iniciativy. Náš geotermální systém tepelných čerpadel je nejvíce přátelský k životnímu prostředí ze všech systémů úspor energií, které dnes známe, takže jím pomáháme chránit planetu. Tento systém nabízí nájemcům lepší prostředí uvnitř budovy, je tedy dobrý pro lidi uvnitř. Z pohledu nájemce pak můžeme očekávat výrazné úspory spojené s náklady na vytápění a klimatizaci, které samy o sobě stojí za 40 % nákladů na elektřinu – je to tedy dobré i pro zisky klientů.“

V bezprostřední blízkosti budov nejsou žádné další stavby, do budovy tedy proudí neustále denní světlo ze všech stran. Je zde vynikající dopravní spojení: místo je jen dvě zastávky metra severně od centra města a v jeho blízkosti je kromě zastávky metra i stanice tramvaje a autobusu. Bukurešťské mezinárodní letiště je jen 15 minut odtud. V blízkosti jsou parky, vodní plochy, sportoviště a také nové nákupní centrum. Tato oblast se stala místem, kde sídlí přední společnosti, ať již rumunské nebo zahraniční.

Počasí v Bukurešti osciluje mezi extrémně chladnými zimami po extrémně horké letní měsíce. Architekti a projektanti Floreasca Parku využili inovativní technologie, aby se jim podařilo vyrovnat se s těmito rozdíly v teplotách a zároveň aby minimalizovali jak náklady, tak i dopady na životní prostředí.
Kromě geotermálních tepelných čerpadel má Floreasca na jižní a západní fasádě speciální dvojité zasklení kombinované se systémem odrazu tepla pro minimalizaci zvyšování vnitřní teploty působením slunečních paprsků a vertikální lišty na západní fasádě pro minimalizaci slunečního záření. Systém tepelných čerpadel Floreasca, který poskytuje celoroční chlazení IT místností, také poskytuje ještě další úspory elektrické energie a má i další pozitivní dopady na udržitelnost budovy.

Portland Trust investoval vysokou částku do technologií systému geotermálních čerpadel budovy Floreasca. Robert Neale vysvětluje proč:
„Portland Trust působí ve střední Evropě již dlouhou dobu a většinu věcí rozebíráme do jejich hloubky. Není debat o tom, že Rumunsko je nyní v nejhlubší recesi: letos má jeho ekonomika růst o 1,6 % a v roce 2014 o 2,5 %. Na trhu dnes neexistuje nic jako Floreasca Park, ale chytří investoři a chytří nájemci budou zanedlouho požadovat, aby všechny kancelářské budovy následovaly tento model. Takto to v budoucnu bude a my jsme hrdí na to, že jsme první, kdo podobné řešení nabídl,“ a dodává: „mnoho developerů v dnešní době hovoří o zelených kreditech nebo zmiňují slova jako zelený a trvale udržitelný ve svých marketingových materiálech, ale podle mého názoru jsou to častěji jen slova, než činy. Floreasca Park je opravdový a skutečně naplňuje požadavky nájemců spojené s využitím a úsporou energií.“
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*