Foster + Partners: Galerie Sperone Westwater

Na počátku minulého týdne byla V Bowery v New Yorku pro veřejnost otevřena nová galerie Sperone Westwater od kanceláře Foster a Partners. Zahajovací výstava představuje argentinského umělce Guillerma Kuitcu.





Galerie Sperone Westwater vystavuje prominentní umělce z celého světa už 35 let. Nová budova zdojnásobuje výstavní kapacity galerie a přináší zcela nové řešení vertikálního pohybu v galerii.
Jedna průčelní výstavní místnůstka o rozměrech 12×20 stop (3,65×6,1 m) se pohybuje jako výtah mezi čtyřmi výstavními patry. Je to výjimečný úkaz na Bowery, z ulice lze vidět pomalu se pohybující objekt, v kontrastu se zběsilou rychlostí dopravy. Pohyblivou místnost lze zaparkovat v kterémkoliv patře. Alternativou vertikální komunikace je schodiště a osobní výtah.
V galerii se nacházejí výstavní prostory různých rozměrů a vlastností. V přízemí například je shora osvětlený výstavní prostor dvojnásobné výšky s mezaninem. Terasa pro sochy je nad parkem. Dvě patra soukromých galerií. V ustupující části budovy nad pátým podlažím je administrativa, v nejvyšším patře je knihovna. Depozitář se nalézá v suterénu.
Celý půdorys má rozměr 25×100 stop (7,62×30,5 m).
Fasáda z pískovaného skla, za níž se nachází pohyblivá galerie, funguje jako bezpečnostní zóna, která chrání interiér budovy před teplotními výkyvy a akusticky jej izoluje od hluku z vnějšího provozu.

 






 

Místo: 257 Bowery, New York City
Pozemek: 2500 square feet (232 m2)
Celková plocha: 20,000 square feet (1858 2)
Počet podlaží: 9 + suterén
Program: veřejná galerie (3 patra), soukromá galerie (2 patra), knihovna (1 patro)
Výtah: ocelová rámová konstrukce s vnějším obložením, zdvihaná hydraulickým pístem
Konstrukce: betonová
Fasády: sever a jih – panely vlnitého černého plechu; západ – pískované laminované sklo v pevném rámu; východ – kombinace vlnitého plechu a čirého skla

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*