V sobotu 5. března byl ve Starém přístavu (Vieux Port) v Marseille dokončen otevřený pavilon od kanceláře Normana Fostera.
Vieux Port Pavilion se nachází v ústí marseilleského přístavu, který je na seznamu světového dědictví. Minimální, ale účinná intervence poskytuje chráněný prostor pro veřejnost. Šest štíhlých pilířů podpírá baldachýn tenký jako žiletka. Přístřešek s rozměry 46×22 metrů je z leštěné nerezové oceli. Dokonale se v něm zrcadlí okolní dění. Taková podívaná podněcuje chodce k tomu, aby tu prodlévali.
Ve snaze vytvořit bezpečnou pěší zónu a kvůli rekultivaci nábřeží jako občanského prostou a připojení přístavu k městu byly hausbóty a technická zařízení, které dříve lemovaly nábřeží, přesunuty k novým plošinám a klubu u vody.
Nové dláždění bledou žulou je barvou i trvanlivostí podobné původní vápencové dlažbě. Jednoduché materiály s hrubou texturou zabezpečují přístup všem, byly odstraněny také obrubníky a vyrovnána jednotná úroveň plochy.
Východní část přístavu je tak vrácena obyvatelům, kteří tu mohou konat oslavy, trhy a jiné akce. „Lehká konstrukce je sice jen taková stříbrná linie na horizontu,“ řekl Spencer de Grey, ale nabízí základnu pro rozličná setkání právě v roce, kdy je Marseille hlavním evropským městem kultury.
Autor: Foster + Partners
Hlavní architekt: Spencer de Grey
Krajinářský architekt: Michel Desvigne
Foto: Foster + Partners, Nigel Young
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.