Fotbalový stadion Štruncovy sady

(ČTK) – Další desítky milionů korun investuje město Plzeň do fotbalového stadionu ve Štruncových sadech, kde hraje klub Viktoria Plzeň. Městský stadion magistrát rekonstruoval už předloni za zhruba 340 milionů korun. Aréna ale stále nesplňuje základní kritéria, která požaduje Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Zastupitelé města proto ve čtvrtek 24. ledna 2013 schválili pokračování rekonstrukce stadionu za dalších téměř 60 milionů korun, řekl novinářům primátorův náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD).

Vizualizace stadionu v plzeňských Štruncových sadech Autor: AS Projekt
Vizualizace stadionu v plzeňských Štruncových sadech
Autor: AS Projekt


Na stadionu budou postaveny nové stožáry osvětlení a upraví se hlavní tribuna. "My jsme měli v rozpočtu města na rok 2013 celkem 29 milionů korun ve dvou položkách na dokončení rekonstrukce. Zasedly týmy odborníků, vyhodnotily situaci a přišly na to, že ty prostředky jsou nedostačující, že bude potřeba ještě posílit rozpočet," řekl Zrzavecký. Město proto našlo dalších 30 milionů. "Tím bychom měli mít vyřešeno," konstatoval Zrzavecký.

Majitel fotbalové Viktorie Tomáš Paclík se podle něj navíc veřejně zavázal, že pokud jeho klub postoupí do základní skupiny Ligy mistrů, je schopen ze svých zdrojů postavit a předat městu dvě věže u stadionu. Počítal s nimi původní projekt rekonstrukce stadionu, město od nich nakonec v roce 2011 ustoupilo. Jejich stavba představuje podle náměstka investice kolem 60 milionů korun.

Částečná rekonstrukce hlavní tribuny, do které by se mělo město pustit ještě letos, bude zahrnovat úpravu šaten hostů a domácích, sociálního zázemí a vytvoření prostorů pro partnery, pro sponzory, pro klub i odpovídající zázemí pro novináře. Náklady na opravy hlavní tribuny se odhadují na 41 milionů korun. Na dalších 17,5 milionu korun vyjde výstavba dvou stožárů osvětlení.
"Bude to relativně komplikovaná záležitost, je to lomený stožár a snad je takový zatím jediný v celé Evropě, my budeme druzí," uvedl Zrzavecký. Aby se mohl postavit jeden ze stožárů, zbourají se toalety pro veřejnost a přemístí se do hlavní tribuny. Pokud by klub postavil i dvě věže, vzniklo by v nich další zázemí. Opravy tribuny a stožárů by se měly stihnout v letní přestávce mezi ligovými ročníky.

Současná kapacita stadionu je asi 11 750 míst. Podle původních plánů měla být kapacita až 12 500 diváků, zatím však chybí jeden z původně plánovaných sektorů. Město v roce 2011 arénu opravilo za víc než 300 milionů korun – vznikly nové tribuny ve východní, severní a jižní části, zmizel atletický ovál a hřiště se posunulo o 18 metrů k hlavní tribuně.

Související články:

Doplněno Stavbaweb:
Informace o projektu rekonstrukce a modernizace fotbalového stadionu ve Štruncových sadech naleznete také na stránkách města Plzeň zde.


Fotografie z  rekonstrukce stadionu ze dne 9.11.2011 (zdroj: FC Viktoria.cz) Jedna z dominant Městského stadionu ve Štruncových sadech, stožár pro osvětlení musel ustoupit stavbě nového. (zdroj foto: FC VIKTORKA.cz)  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*