Fotografování pražské architektury, 1922-1968

(ČTK) – Způsoby a metody fotografování architektury ukazuje na snímcích pražských staveb výstava, která bude od středy přístupná v Sále architektů na Staroměstské radnici. Druhá výstava z plánovaného třídílného cyklu je vymezena lety 1922 a 1968. Potrvá do konce března a otevřena bude denně.
Sál architektů, 4. patro Staroměstské radnice, Staroměstské nám. 1, Praha 1
5. 12. 2012 – 31. 3. 2013
Otevírací doba: po 11.00-18.00, út-ne 9.00-18.00
Vstupné: zdarma

foto: Miroslav Hák: Okraj Prahy, 1947, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
První část cyklu byla věnována době od vzniku prvního doloženého snímku Prahy z roku 1848 po první dvě desetiletí 20. století. Časové rozmezí pro druhou část cyklu vymezily dva zákony, které v uvedených letech vstoupily v platnost, a to zákon o vytvoření Velké Prahy a zákon o hlavním městě Praze. Oba umožnily výrazné rozšíření města a zásadnější změny ve správě území. Výstava tak ukazuje i architektonické proměny Prahy.

Projekt představuje fotografování architektury jako samostatnou oblast, která má svá specifika. Výběr bezmála 150 fotografií zahrnuje snad všechny podstatné autory fotografující pražskou architekturu v letech 1922 až 1968, včetně autorů pozapomenutých. Zvláště cenné je podle pořadatelů srovnávání různých autorských přístupů v zachycení jednoho motivu. Výstava představí umělecké i amatérské snímky. Podle účelu, pro jaký vznikly, jsou rozděleny do skupin – od fotografií pro reprezentaci, dokumentaci, pohlednice až po snímky pro osobní upomínku.

Díky větší dostupnosti techniky se v daném období změnil zejména amatérský fotograf, fotografování přestalo být záležitostí elity. Proměnilo se také vnímání fotografie architektury ve výtvarné nadsázce. Umělecké fotografie nejvýrazněji odrážejí jak otevřenost světu a avantgardním podnětům v éře meziválečné, tak absurditu a stísněnost poválečné doby.

Sál architektů je výstavní prostor ve čtvrtém patře Staroměstské radnice spravovaný Útvarem rozvoje hlavního města Prahy. Program je zaměřen na architekturu, urbanismus, památkovou péči a související obory. Letos měla velký ohlas například výstava Pražská panelová sídliště.

Doplněno Stavbaweb:
Komentovaná prohlídka s P. Scheuflerem, autorem výstavy, je naplánována na 23. 1. 2013 v 17 h. Rezervace e-mailem na info@salarchitektu.cz.

Autor výstavy: Pavel Scheufler
Kurátorka: Klára Halmanová
Výtvarné řešení: Markéta Kinterová a Jan Fabián
Produkce: Jitka Kulhánková
Realizace: Jan Fabián a Grafpro, spol. s r. o.
Mediální partneři: FotoVideo, Pražský deník


Související články:
Výstava: Fotografování pražské architektury, 1848 – 1921 9.11.2011

foto Tomáš Brabec

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*