Fotoreportáž z výstavy v GJF: Zaha Hadid Architects – Unbuilt

Bienále experimentální architektury je jedinou platformou v našem prostředí zaměřenou na prezentaci aktuálních tendencí, které ilustrují posuny a proměny vnímání architektonického prostoru. Součástí každého ročníku bienále je výstava a mezinárodní sympozium, na nichž jsou představeni přední světově uznávání architekti a projektanti, stejně jako instituce zaměřené na výzkum v architektuře. Bienále přináší do Prahy návrhy a myšlenky, které otevírají a podporují debatu o nových architektonických a designových přístupech v českém prostředí. 

Třetí ročník bienále prezentuje jedinečnou architekturu britského ateliéru Zaha Hadid Architects. Pět desítek nerealizovaných (angl. unbuilt) návrhu, jež vznikly pro různé klienty z celého sveta, je zároveň reprezentativní přehlídkou architektonických typologií a představuje pestré spektrum brilantních, pečlivě a promyšleně navržených projektů. Ateliér Zaha Hadid Architects je znám nejen svými návrhy a realizacemi, ale rovněž formou prezentace. Využívá současných a alternativních přístupu s nejvyšší možnou kvalitou prezentace pro klienty, odbornou obec i širší veřejnost. Návštěvníci výstavy Unbuilt se mohou seznámit s projekty formou 3D tištených modelů nebo se do nich „ponořit“ prostřednictvím virtuální reality.

Výstavu a její architektonický koncept připravilo pro bienále přímo studio ZHA a přináší v ní sérii konceptů z hlediska typologie (výškové domy, megaatria, stadiony, skořepiny atd.), které studio neustále rozvíjí. Prezentuje tedy nejen vlastní návrhy, ale rovněž ilustraci postupů a proces navrhování slavného britského studia. Ambiciózní vize, neustálé zdokonalování, snaha o inovace, hledání nejlepších technologií a funkčních parametrů jsou hlavními důvody úspěchu ateliéru, který v současnosti zaměstnává přes 400 expertů a realizuje stavby po celém světě. Kromě vizualizací se návštěvníci seznámí s tvorbou Zaha Hadid Architects rovněž v podobě 3D tištěných modelů, představení projektů prostřednictvím virtuální reality a filmových dokumentů. Nezávisle na hlavním výstavním prostoru bude v GJF rovněž vystaven projekt Masaryk Station Investment, který ateliér ZHA navrhla pro Prahu (administrativní centrum s obchody a bydlením, zahrnující také rekonstrukci a modernizaci Masarykova nádraží).

http://www.gjf.cz/aktualne/bienale-experimentalni-architektury-3/
http://eabiennial.cz/

zdroj: GJF
foto: Jiří Straka

Související články:
Program GJF v září  31.8.2017

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*