(ČTK) – Nejvýznamnější středoevropské architektonické počiny související s vinařstvím představuje výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Její součástí je i mezinárodní sympozium na téma víno a architektura, jehož se účastní architekti i vinaři ze zemí s bohatou vinařskou historií: Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovinska a Itálie.
Pořadatelé chtějí architekturu vinařství prezentovat jako kulturní i společenský fenomén, jako spojnici tradičního řemesla a současných technologií i progresivního designu. Největší rozmach ve výstavbě nových vinařství v regionu zaznamenává především Rakousko, ale tento trend se začíná objevovat i v České republice a ostatních vinařských lokalitách střední Evropy.
"Souvisí to s všeobecnou obrodou vinařství, ale také s celospolečenským doceněním architektury jako kulturního fenoménu. Čeští či moravští vinaři oslovují přední architekty a vedou s nimi dialog při projektování nových vinařských celků, které se stávají novými vizuálními ikonami vinařských lokalit," řekl před zahájením výstavy její kurátor Dan Merta.
Jakub Fišer z pořádající galerie uvedl, že pro odborníky může být výstava přínosná v tom, že spatří všechny stavby pohromadě a mohou je srovnávat. "Pro laickou veřejnost jsme chtěli připravit především zážitek, přes který mohou oba fenomény vnímat," řekl.
Jednotlivá vinařství se prezentují prostřednictvím fotografií v tabletech umístěných na vinařských sudech; nad nimi jsou zavěšené lahve z daného vinařství, lidé tak poznají i jejich etikety. Na stěnách jsou plánky staveb doplněné kouskem země a kamení v pytlíčku. V celé výstavní síni je pak na zemi sláma. Návštěvníci dostanou k zakoupené vstupence sklenku vína z jednoho z prezentovaných vinařství.
Výstava v Praze potrvá do 26. ledna, poté se představí ve Wroclavi, Bratislavě a Budapešti a později i v dalších zemích, jejichž vinařství se na výstavě prezentují. Z míst na území České republiky výstava představuje moravská vinařství Sonberk z Popic, které je známé svojí novostavbou od architekta Josefa Pleskota. V Popicích sídlí také vinařství Gotberg, jehož stavba vyrostla podle projektu ateliéru Bukolsky architekti.
Vinařství Krásná hora ve Starém Poddvorově má novostavbu ateliéru Létající inženýři, kteří se drželi tradiční podoby místní architektury, rekonstrukci vinného sklepa U Modráka ve Vrbovci od Jana Hory a Barbory Zmekové pak dostatečně proslavilo čestné uznání v rámci letošní soutěže Grand Prix architektů.
Doplněno Stavbaweb:
03/12/13 – 26/01/14
Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera
GJF
http://wine-architecture.eu/
Související články:
Víno a architektura ve střední Evropě 29.11.2013
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…