Francouzský architekt má "zlidštit" Brusel

Fotogalerie ke článku (1)

Řešené území Rue de la Loi a její okolí

Řešené území Rue de la Loi a její okolí
Celá fotogalerie (1)

Soutěž o urbanistickou podobu Rue de la Loi a jejího okolí vyhrál Christian de Portzamparc.

Francouzský architekt Christian de Portzamparc byl vybrán, aby "polidštil" bruselskou čtvrt evropských institucí, která je v Belgii považována za příklad nepovedené urbanizace 60. a 70. let. Jeho volbu oznámily Evropská unie a správa bruselského regionu.

De Portzamparc bude mít především za úkol vylepšit podobu ulice de la Loi, na níž jsou budovy Evropské komise a Rady EU a kolem níž se soustřeďují evropské instituce.

"Mnozí vidí v evropské čtvrti ghetto," řekl dnes člen Evropské komise pro správu Siim Kallas. Podle jeho názoru je potřeba vzdát se koncepce "nic než kanceláře" a vypracovat " silný urbanistický a architektonický projekt". Komise chce "méně budov, ale větší, emblematické budovy, které čtvrti dodají pozitivní podobu". Bude také zapotřebí respektovat nejpřísnější normy týkající se životního prostředí.

Zvolený projekt týmu vedeného francouzským architektem podle agentury AFP neurčuje konečnou podobu, jakou bude čtvrť mít, ale načrtává její hlavní linie. Počítá s vytvořením veřejných prostorů, s větším množstvím zeleně a také s vybudováním okružní tramvajové linky. Přeměna má být postupná a bude trvat nejméně patnáct let, řekl šéf bruselského regionu Charles Piqué.

Pětašedesátiletý de Portzamparc získal v roce 1994 Pritzkerovu cenu, která je nejprestižnějším oceněním pro architekty. Navrhl například budovy v moderních pařížských čtvrtích Défense a La Villette, Město hudby v Rio de Janeiru a newyorské sídlo francouzské společnosti LVMH.

Zdroj: Zpráva ČTK 5.3.2009

Doplněno Stavbaweb:
Úřady regionu hlavního města Bruselu v úzké spolupráci s Evropskou komisí a městem Brusel vyhlásili soutěž o novou urbanistickou podobu evropské čtvrti. Soutěž se týkala oblasti kolem rue de la Roi mezi vnitřním městským okruhem a chaussée d´Etterbeek.
Cílem této soutěže bylo vytvořit takovou urbanistickou podobu, která spolu se silnou symbolikou místa nabídne příjemné veřejné prostory, upřednostní nemotorizovaný způsob přepravy a veřejnou dopravu a počítá s vysoce kvalitními ekologickými stavbami velké architektonické hodnoty.
Zdroj: http://europa.eu/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*