1. oficiální představení NOVÉ MODELOVÉ ŘADY FREEDOMKU 2+kk – nového způsobu myšlení v bydlení 21. století.
Freedomek je důmyslně koncipované bydlení, jehož přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru, kvalita provedení i ekologické parametry. Skýtá veškeré pohodlí a komfort podle vašich představ a požadavků. Je levnější než klasický byt a je řešen tak, že můžete být zcela nezávislí na inženýrských sítích. S Freedomkem budete svobodní – stačí pouze vhodný pozemek a rozhodnutí žít jinak, než většina populace.
Brno představuje architektonickou novinku v oblasti svobodného bydlení – FREEDOMEK 2Plus
Brno, 1. listopadu 2011
V Brně se dnes představil nový projekt nezávislého bydlení: Freedomek 2Plus o půdorysu 43 m². Navazuje tak na tradici Brna jako centra funkcionalismu a inovací. Freedomek je výjimečný použitou technologií, unikátním designem a především novým přístupem architektury k myšlence moderního a svobodného bydlení. Pořízení Freedomku je levnější než koupě běžného bytu, má minimální provozní náklady a poskytuje obyvatelům veškerý komfort. Díky dřevěné konstrukci je jeho ekologická stopa minimální. Může být také zcela nezávislý na inženýrských sítích.
Freedomek 2Plus je koncipován s promyšlenou organizací všech detailů navrženého interiéru a s velkým množstvím úložného prostoru. Základní rozměry jsou 10,6 metrů na délku a 4 metry na šířku, terasa má plochu 7 m². Uvnitř Freedomku jsou obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnice, koupelna s toaletou a technickou místností. Freedomek je vybavený designovým nábytkem i kuchyňskými spotřebiči.
Při váze 15 tun jde o plnohodnotný dům určený k trvalému bydlení. Může obsahovat hi-tech technologie včetně kamerových systémů či jejich ovládání přes smartphone. Dům je možné dodat již pojištěný a lze na něho čerpat hypotéku. Při dobře zvolených spotřebičích a maximálním využití možností domku mohou být měsíční náklady na jeho provoz v řádu stokorun.
Za jeho vznikem stojí známý architekt Marek Jan Štěpán, s prvotní myšlenkou přišel brněnský zlatník a návrhář Jiří Brosch: „U Freedomku odpadají starosti s výstavbou domu, nepotkáte řemeslníka, na všechno máte záruku a je téměř bezúdržbový, což bylo jedním z mých snů o vlastním bydlení.“
Po dopravení Freedomku na místo určení trvá jeho umístění na zemní vruty necelé 4 hodiny. Jelikož je zcela vybavený, může se v něm ihned bydlet.
Moderní design a účelně a funkčně navržený interiér ocení zejména lidé, kteří nechtějí žít v panelácích a touží po domku s výhledem do zeleně, zároveň s minimálními finanční náklady na jeho pořízení a provoz. Mohou to být:
· mladé páry, které chtějí žít v přírodě nezávisle na okolí,
· senioři toužící po příjemném „vejminku“ se zahrádkou,
· rodiny, pro které je pořízení domku pro rodiče a přestěhování se do jejich městského bytu menším finančním nákladem, než koupě nového bytu na hypotéku,
· lidé, kteří chtějí mít na své zahradě luxusní ubytování pro hosty,
· pro „singles“ s dětmi či bez nich,
· a další, kteří ocení kvalitní bydlení.
„Největší výzvou pro mne jako architekta bylo uspořádat funkčně a esteticky bydlení na malé, leč dostatečné ploše. Jeho vzhled a prostor jsem koncipoval tak, aby ihned zaujal a zároveň při dlouhodobém pobytu jeho uživatelům nezevšedněl. Dalším bonusem příjemného bydlení je jeho celodřevěná konstrukce, což byl spíš oříšek pro mého statika, “ říká arch. Marek Štěpán.
První prototyp menšího Freedomku, který vznikal tři roky, se před rokem představil na Václavském náměstí v rámci Architecture Week 2010 a vzbudil značný zájem. Za tu dobu jím prošlo více než 25 tisíc lidí. Kmotrem projektu je známý český architekt, odborný publicista a vysokoškolský pedagog Zdeněk Lukeš. Podle něho navazuje Freedomek svým konceptem na meziválečné teorie Karla Teigeho* o podobě minimálního bytu. Souvislost vidí i v hledání malého a nenáročného životního prostoru ve třicátých letech a dnes díky obdobným ekonomickým problémům.
Freedomek je v současné době k vidění v Brně v areálu koupaliště na Kraví hoře. První Freedomky už také stojí u Bodamského jezera ve Švýcarsku, kde sklízí velký úspěch. Freedomek je možné využít i jako obchod, kavárnu či provozovnu, např. pro kadeřnictví, zázemí pro golf atd.
Projekt Freedomky svým unikátním designem a inovativností pokračuje v tradici Brna jako města architektury a inovací. I proto sídlí v Innovation Parku JIC. „Není náhoda, že se takové projekty rodí právě tady v Brně. Již několik let se aktivně snažíme, aby se tu inovativním firmám dařilo. Kreativní a talentovaní lidé, jako jsou tvůrci Freedomků, totiž dokážou zlepšit a usnadnit život mnoha lidem. A to jsou inovace, které stojí za to podporovat,“ shrnuje ředitel Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček.
ATELIÉR ŠTĚPÁN
Atelier Štěpán byl založen v roce 1997. Hlavními oblastmi zájmu jsou architektura sakrální a bydlení.
Jeho stavby získaly mnoho ocenění, např. Cenu Klubu za Starou Prahu, Cenu Unie výtvarných umělců, Interiér roku aj.
Marek Jan Štěpán, moravský architekt, narozen 1967. Je autorem největšího porevolučního kostela u nás – kostela sv. Ducha v Ostravě, ceněného kostela sv. Ducha v Šumné nebo areálu pro mši papeže Benedikta XVI v Brně. K ostatním stavbám z jeho dílný patří věhlasné Café fara v Klentnici nebo Bambusový dům na Chochole v Brně. V roce 2006 deklamoval svou architektonickou teorii o dekoru struktur. (marek@atelier-stepan.cz)
Freedomky s.r.o.
Firma se na základě poskytnuté výhradní licence zabývá výrobou, prodejem a instalací Freedomků. http://freedomky.cz/
Jihomoravské inovační centrum (JIC)
Jihomoravské inovační centrum pomáhá inovačním firmám, studentům s originálními nápady a výzkumným pracovníkům. Podporuje spolupráci mezi průmyslem a výzkumnými pracovišti. Centrum vytváří prostředí pro snadnější inovační podnikání na jižní Moravě. Firmám v Innovation parku nabízí příznivé prostředí a služby usnadňující rozjezd a rozvoj podnikání. (www.jic.cz)
* Karel Teige byl propagátorem avantgardních směrů zejména v architektuře. Na začátku třicátých let se věnoval výlučně sociologii architektury. Stal se předním propagátorem funkcionalismu a konstruktivismu, jež chápal jako službu vědy a techniky potřebám lidské přirozenosti a jako obrat od formy k funkci.
Související články:
- Freedomky představeny ve Švýcarsku 28.6.2011
- FREEDOMKY 8.10.2010
Freedomky
Freedomek je důmyslně koncipované bydlení, jehož přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru, kvalita provedení i ekologické parametry. Skýtá veškeré pohodlí a komfort podle představ a požadavků jeho uživatelů. Je levnější než klasický byt a je řešen tak, že může být zcela nezávislý na inženýrských sítích. S Freedomkem „budete svobodní“ — stačí pouze vhodný pozemek a rozhodnutí žít jinak, než většina populace.
Nezávislé a funkční bydlení pro každého
Freedomky nejsou kvůli své hmotnosti (10 – 13,5 tun, dle typu Freedomku) určené k „putování”, ale k standardnímu trvalému bydlení. Pokud by se však chtěl jeho majitel přestěhovat, lze ho opět převést. Lze je také upravit jako drobné provozovny, ateliéry nebo kanceláře vybavené vším komfortem.
Jaké výhody Freedomek nabízí?
- Pořizovací cena nižší než garsonka ve městě a nízké provozní náklady,
- stavba bez starostí o řemeslníky – Freedomek je nainstalován během pár hodin přímo na určené místo,
- možnost nezávislosti na inženýrských sítích,
- dům zabezpečuje, pere, vaří, zahřívá a může i hrát,
- možnost individuálního přizpůsobení domu,
- elegantní design aj.
Freedomek Atelieru Štěpán nese charakteristický rukopis tvůrce architekta Marka Štěpána. V pozadí vzniku stál brněnský zlatník a návrhář Jiří Brosch. Toužil po malém, praktickém domku, příjemném na bydlení a snadném na údržbu, s nímž by neměl příliš provozních nákladů a jehož pořízení by bylo co nejjednodušší – bez nepříjemných stavebních prací, špíny a starostí. V jeho představách byl domek perfektně zařízen a uživateli umožňoval plnohodnotné bydlení.
Všechny typy Freedomků jsou vytvořeny tak, aby v nich mohl člověk pohodlně dlouhodobě přebývat. Uvnitř se skrývá obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnicí a koupelnou s toaletou. Nechybí ani spousta úložných prostorů. Součástí freedomků může být také terasa. S ohledem na rozměry Freedomku je prostor rozvržen přísně funkčně a vybavení je promyšleno do posledních detailů. Díky abstraktní architektonické formě se freedomek hodí do města, na vesnici i do volné přírody. S modulem nezávislosti navíc může být plně energeticky nezávislí.
Základní představení FREEDOMKU
· NOVINKA: typ 2PLUS Klasik
2PLUS E Klasik – s vchodovými dveřmi
Freedomek 2PLUS Klasik je zamýšlen pro 2 – 4 osoby, které vyžadují více prostoru než je u varianty 1PLUS. Základní rozměr je 10,6 metrů na délku a 4 metry na šířku, terasa široká 3 metry má plochu 7 m² a obytná místnost 38 m². Standardní vybavení freedomků 2PLUS Klasik jsou kvalitní dřevěná okna a dveře s mikroventilací z Europrofilu, osvětlení leddiodovými svítidly, topení a další základní komponenty. Freedomek 2PLUS Klasik je dostupný ve dvou půdorysných variantách.
· Soliter
Existuje i možnost nechat si vyrobit Freedomek na zakázku, který bude splňovat všechny požadavky uživatele na funkčnost i design. Architekti z Atelieru Štěpán pomohou specifikovat podobu skeletu, zateplení i obložení, stanovit dispozice freedomku a nakonec domek zařídí kvalitním nábytkem a dalšími interiérovými prvky.
|
Technický popis |
|
Freedomek 2PLUS (4 x 10,6 m) výbava Klasik |
Základní popis |
Freedomek je velký 10,6 metrů na délku a 4 metry na šířku, terasa je široká 3 m. Uvnitř se skrývá obytný prostor o podlahové výměře 38 m². Prostor je rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů. Freedomek je vyroben ze dřeva ve výrobní hale, na místo určení jej převeze tahač a položí na jednoduché základové patky. Použity jsou ekologické materiály. |
Konstrukce |
|
Skelet |
Nosný systém tvoří skelet z masivního konstrukčního (KVH) a lepeného konstrukčního (BSH) dřeva. V konstrukci podlahy je váha roznesena k místům bodových základů. Celá konstrukce je speciálně vyztužena pro manipulaci při dopravě a zavěšení na jeřábu. Svislé i vodorovné nosné dřevěné prvky dílce jsou opláštěné spolupůsobící konstrukční deskou z orientovaných plochých třísek OSB a tvoří plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec). |
Zateplení |
Izolační rohože Isover. Stěny: 16 cm; strop a podlaha: 22 cm. |
Fasáda |
Vodorovně kladené modřínové latě. Systém a profil latí je přizpůsoben povětrnostním vlivům. |
Okna, dveře |
V obytném modulu podél terasy trojdílná sestava s prosklenými dveřmi, šířka 3 metry; interiérové otevíravé dveře 60 cm do koupelnového modulu; posuvné dveře do ložnice; 2 x okno vysoké otevíravě sklopné šířka 1 m v sedacím modulu a v koupelnovém modulu. 1 x okno vysoké otevíravě-sklopné v ložnici. Okna jsou smrkové z Europrofilu s mikroventilací schovaná za laťováním, v ložnici je otevíravá okenice z laťování. |
Terasa |
Pevná terasa 7 m2. Pochozí vrstva dřevoplast. |
Střecha a hydroizolace |
Jednopášťová, nevětraná, hydroizolační vrstu tvoří folie měkčeného PVC-P, vyztužená skelným vláknem, vysoká odolnost proti povětrnosti, UV záření, stárnutí, vysoká pevnost, paropropustnost. Stejně kvalitní fólie chrání i podlahu proti zemní vlhkosti. |
Vnitřní vybavení |
|
Obytný modul |
Obklad stěn laminovou deskou |
|
Obklad stropu bílou kompaktní deskou |
|
Podlaha vinyl sladěný s barvou obkladu stěn, u vstupu čisticí koberec |
|
1 x kuchyňský stůl + 4 židle, vše sladěné s obklady a podlahou |
|
Šatní skříň |
|
Komoda s botníkem |
|
Sedací souprava |
Kuchyňský modul |
Kuchyňská linka: úložné prostory otevíratelné se šuplaty, materiál shodný s obkladem stěn obytného modulu |
Kuchyňská linka: pracovní deska bílá včetně dřezu a baterie, obklad niky – kompaktní deska bílá |
|
Bílá technika: varná deska, digestoř, lednice |
|
Koupelnový modul |
Obklad stěn a stropu kompaktní deska bílá |
Podlaha vinyl sladěný s barvou obkladu stěn |
|
Sprcha se sprchovou baterií a sprchovou zástěnou 800 x 800 mm |
|
Umývadlo s umyvadlovou baterií, zrcadlo |
|
Klozet s vestavěnou nádržkou |
|
Ložnicový modul |
Obklad stěn shodný s obkladem obytného modulu |
Podlaha shodná s podlahou obytného modulu |
|
Dvoupostel 1800 x 2000 s lamelovým roštem a matrací |
|
2 x noční stolek |
|
Šatní skříně |
|
Technický modul |
Nápojné body vody, kanalizace, elektřiny |
|
Elektrojističe |
|
Bojler elektrický se zásobníkem 80 l |
|
Zásuvka 220 |
|
Vyústění vody pro napojení zahradní hadice |
Technická zařízení |
Osvětlení Freedomku leddiodovými svítidly |
|
Vypínače, zásuvky |
|
Ventilátor v koupelnovém modulu |
|
Garnýže |
|
Přímotopy v obytném modulu a v ložnici, topný žebřík v koupelnovém modulu |
tisková zpráva
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…