Funkcionalistická Liskova vila v Ostravě se otevře veřejnosti

Vilu Eduarda Lisky si bude moci prohlédnout 21. a 28. srpna celkem zhruba sto zájemců během osmi komentovaných prohlídek.
Architektonickým skvostem postaveným v roce 1936 bratry Šlapetovými bude provádět syn jednoho z architektů, profesor Vladimír Šlapeta, a ostravský historik umění Martin Strakoš.

Ostrava 13. srpna (ČTK) – Funkcionalistická Liskova vila v Ostravě, která je od roku 2008 národní kulturní památkou, se poprvé otevře na dva dny veřejnosti. Architektonickým skvostem postaveným v roce 1936 bratry Šlapetovými bude provádět syn jednoho z architektů, profesor Vladimír Šlapeta, a ostravský historik umění Martin Strakoš. Majitelka obývané vily Drahoslava Doležílková řekla ČTK, že chce otevřením domu hlavně podpořit kandidaturu Ostravy na evropské město kultury 2015.

Vilu Eduarda Lisky si bude moci prohlédnout 21. a 28. srpna celkem zhruba sto zájemců během osmi komentovaných prohlídek. Všechny termíny jsou už obsazené. "Zájem je tak velký, že máme i náhradníky. Proto zvažujeme rozšířit počet prohlídek v těchto dvou dnech. Zatím o tom jednáme s průvodci," řekla ČTK mluvčí projektu Ostrava 2015 Michaela Hofmanová.

Otevření vily pro veřejnost uvítal také ostravský režisér Radovan Lipus, autor televizní série dokumentů Šumná města. Už před dvěma lety považoval její prohlášení za národní kulturní památku za průlomovou událost. "V té stavbě je elegance, vznešenost a síla. Organický skvost, který stojí za to vystavit. Na zelené hrudi Hladnova – funkcionalistický šperk Ostravy!," řekl ČTK.

Liskova vila je postavena ve svahu ve Slezské Ostravě. Je ojedinělým příkladem organické funkcionalistické architektury v českém i středoevropském měřítku. Dům je unikátní svým zasazením do terénu, velkorysým obytným prostorem s prosklenou stěnou, na který přímo navazuje komponovaná zahrada. Díky použitým materiálům dokonale splývá se svým okolím.

Díky citlivému přístupu Doležílkových, kteří vilu koupili před 40 lety od syna notáře Lisky, se dochovala v téměř původním stavu s mnoha funkčními detaily – například zásuvkami, vypínači, svítidly nebo umyvadly. "Také je zde unikátní technologie teplovzdušného vytápění včetně původních rozvodů, podobně jako v brněnské vile Tugenhat," upřesnila ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Podle ní ale vila po 70 letech už dožívá a potřebuje celkově zrekonstruovat. Rozsáhlou obnovu vyžaduje právě 18 metrů dlouhá prohnutá prosklená stěna, která bude potřebovat zhruba půl milionu korun. Velmi naléhavá je také obměna původního vytápění, které je velmi náročné. "Začít se ale musí stavebněhistorickým průzkumem, abychom měli povědomí o všech cenných detailech," dodala ředitelka.

Veřejné prohlídky soukromé vily její majitelka dlouho zvažovala. Nakonec se rozhodla dům dvakrát "otevřít" v rámci kandidatury Ostravy. "Sleduji boj Ostravy s Plzní, a tak jsem se rozhodla někoho popíchnout, zda by také náš dům neměl být do projektu zařazen. Moc mě totiž mrzí, že po prohlášení za národní památku o něj veřejní činitelé města neprojevili zájem," řekla Doležílková.

Dodala, že věří v korektnost návštěvníků, kteří budou mít šanci si její vysněný dům prohlédnout osobně. "Ten dům i zahradu opravdu miluji celých 40 let. A líbil se mi už jako gymnazistce. Vždycky jsem přemýšlela o tom, co je za tou prosklenou stěnou," svěřila se ČTK.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*