G Ateliers Architecture: Fernando Botero Library Park v Kolumbi

Kulturní dům s knihovnou Fernanda Botera je součástí amciózního plánu revitalizace centra města, která přinese do městečka San Cristobal kulturní zařízení a služby především s ohledem na lidi s nízkými příjmy. V budově se nacházejí knihovna, hudební škola, divadlo, výstavní galerie, taneční škola, kavárna a další.

San Cristobal je venkovské předměstí  na svazích západně od Medellínu v kolumbijské Antiochii. Leží v úzkém údolí říčky Iguaná. Výjimečné klimatické podmínky určují San Cristóbal jako významný zdroj zemědělských produktů, zejména květin, zeleniny a ovoce. Knihovna Fernanda Botera je součástí ambiciózního plánu na revitalizaci centra obce, která sem přinese příležitost ke kulturním aktivitám, investice, které státní politika dlouho opomíjela.

„Genius Loci“ této polozemědělské oblasti leží ve výjimečně silném vztahu ke krajině. Rozlámaný povrch a strmá topografie místa vytvářejí zvláštní městskou morfologii, která vystavuje pohledům postranní zdi staveb a jejich náhodně rozmístěná okna a tím tvoří zajímavou urbanistickou texturu „městských perforací“.  A právě čtení těchto prázden nebo „perforací“ v městské zástavbě jako otvorů do exteriéru je na počátku architektonického projektu Library Parku.

nbsp;

Stavba je umístěna v centru obce a má tvar svalnatého, přesto však klidného tělesa, ukotveného do topografie. Svými rozměry vnáší do krajiny metropolitní měřítko a současně domácí měřítko vůči okolí.  Umístění budovy je konsistentní dynamice městské zástavby; na severní straně generuje pěší bulvár ve stopě starověké silnice, který zároveň usnadní spojení k teprve chystaným městským zařízením; na jižní straně vzniká vyhlídkové náměstí s přímým spojením na hlavní náměstí v San Cristobal, odkud je hlavní vstup do centrální haly budovy.Program stavby naplňují funkce jako výstavní prostor, divadlo, hudební škola, kavárna, knihovna, taneční škola, sochařská dílna, víceúčelový sál a dětský koutek. Všechny jednotlivé funkce propojují mezery veřejných prostor: chodby, průchody a haly jsou otevřenou galerií pro dočasné výstavy. 
Světlo, stín a polostín hrají hlavní roli ve fyzické kompozici interiéru budovy a jeho atmosféře. Všechny prostory se koupou v tichém koncertu zenitového světla, které sestupuje dovnitř do jakýchsi šachet přenášejících světlo ze střešních světlíků. Vertikální otvory poskytují také vizuální spojení mezi různými úrovněmi a odhalují systém prostorových vztahů, které obohacují zážitek z vnitřku. Ačkoliv je interiér výborně osvětlen přirozeným denním světlem, jeho hrany, hranice a nároží ustupují do polostínu.Knihovna, jako sklad a oběh vědomostí, má obdobné vlastnosti jako katedrála. Centrální loď, pojatá jako ulice v interiéru, vládne nad distribucí ostatních místností; při postupu z atria do čítáren se neustále mění měřítko, které definuje charakter každého jednotlivého prostoru. Čítárny se inspirují knihovnami minulosti, reprodukují klasický způsob s policemi na obvodu – kromě otvorů, které umožňují letmé pohledy do krajiny. Dětská čítárna odporuje racionální logice a barevnými kostkami zavěšenými ze stropu evokuje magický a abstraktní svět, což ještě podtrhují fragmenty nebe a mraků, dotvářející tento surrealistický prostor. Divadlo je prostor nedotčené jednoduchosti, z jehož mysteriózní atmosféry symbolicky vystupuje teplo červeného koberce, nepochybný emblém zářivého a fascinujícího světa divadelního umění.
Redukovaný počet použitých materiálů a povrchů ustavuje řád strohosti a omezování. Převažuje tradiční omítka a bez ohledu na hrubou texturu jí její tmavá barva dodává sofistikovaný a elegantní charakter.


Fernando Botero Library Park
Místo: San Cristóbal, Medellín, Antioquia, Columbie
Architekt: G Ateliers Architecture
Hlavní architekt: Orlando Garcia
Vedoucí projektu: Adriana Salazar
Projekt: 2009
Realizace: 2011
Stavební náklady: $103/sqft  (tj. asi 21 430 Kč/m2)
Foto: Orlando Garcia

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*