Galerie hlavního města Prahy otevře 1. září Bílkovu vilu

Fotogalerie ke článku (1)

Bílkova vila (zdroj: Wikipedie)

Bílkova vila (zdroj: Wikipedie)
Celá fotogalerie (1)

Zajímavý objekt vlastní rodinné vily a ateliéru si do posledních detailů navrhl sám sochař, malíř a grafik, mystik a symbolista František Bílek (1872 - 1941) v roce 1910. Vilu postavil v roce 1911 stavitel Antonín Hulán.


Praha 18. ledna (ČTK) - Otevření nově zrekonstruované vily a ateliéru Františka Bílka v Praze na Hradčanech bude hlavní událostí v letošním programu Galerie hlavního města Prahy. Podle mluvčí galerie Michaely Moučkové se tak stane 1. září.

"Tato unikátní budova bude znovuotevřena ke 100. výročí svého postavení," řekla dnes Moučková ČTK. Stavba dvoupodlažní budovy v Mickiewiczově ulici souvisela podle ní s jedním z nejzdařilejších projektů pražského magistrátu z doby před 1. světovou válkou. V roce 1911 byl vypracován návrh výstavby urbanistického celku na místě zbořených městských hradeb v okolí Písecké brány ve stylu anglických zahradních měst. Jedním z architektů, kteří navrhovali jednotlivé budovy, byl i sochař František Bílek (1872-1941), který v českém umění epochy symbolismu zaujímá přední místo nejen jako architekt, ale i jako autor užitého umění, grafik, ilustrátor a náboženský myslitel.

"Vila znázorňuje umělcovu představu obilného pole a netradiční půdorys je odvozen ze stopy kosy. Tato myšlenka byla realizována vysokými sloupy ve tvaru snopů obilných klasů, které jako podpůrné sloupy nesoucí římsy stojí před průčelím budovy. Bílkova vila, stejně jako ostatní díla Františka Bílka, je charakterizována uplatňováním symbolických propojení světa přírodního se světem duchovním, budova je plná skrytých náboženských významů," uvedla mluvčí.

Od roku 1962 patří Bílkova vila městu Praze a od roku 1963 je spravována Galerií hlavního města Prahy. Rekonstrukce, započatá v roce 2008, umožní vytvořit novou expozici, jejímž autorem bude historik umění Petr Wittlich. K expozici vyjde ve spolupráci galerie a nakladatelství Arbor vitae obsáhlá publikace. Grafikem katalogu i nové expozice se stal Robert V. Novák. Ve vile otevře galerie rovněž Bílkovo centrum, ve kterém budou badatelům zpřístupněny významné archiválie týkající se umělcova života.

Podle Moučkové měla z loňských výstav galerie největší návštěvnost výstava Jiřího Anderleho, kterou navštívilo 23.338 lidí. "Druhou nejnavštěvovanější expozicí byla Prinzhornova sbírka s 12.727 návštěvníky. Hned za ní skončila nedávno ukončená výstava fotografií Tenkrát na Východě s 10.833 diváky," dodala Moučková.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*