Galerie otevře v Brtnici novou expozici architekta Hoffmanna


V muzeu v Brtnici na Jihlavsku otevřou v polovině června novou expozici slavného rodáka – významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna (1870-1956). Moravská galerie Brno, která od roku 2006 spravuje jeho rodný dům, ji buduje v rámci projektu Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století – Josef Hoffmann a Dušan Jurkovič.

Celý projekt přijde na devět milionů korun a EU hradí z částky téměř polovinu z grantu Culture. O zbytek se dělí Moravská galerie Brno, vídeňské Muzeum užitého umění a Slovenská národní galerie v Bratislavě,“ informovala ČTK mluvčí galerie Lenka Němcová. Součástí projektu je série doprovodných akcí, například putovní výstava o Hoffmannově díle.


Pro odbornou veřejnost bude před koncem projektu na podzim 2010 připravena mezinárodní konference zabývající se tématem architektury a interiérového designu.


Dílem architektů Hoffmanna i Jurkoviče se Moravská galerie v Brně zabývá již delší dobu. Vlastní jeho vilu v Brně a je zodpovědná za provoz muzea v Brtnici, vysvětlila mluvčí. Projekt má za cíl mimo jiné zpopularizovat a vyložit dílo obou architektů v kontextu.


Hoffmann svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska â?? Secession. Stěžejním bodem Hoffmannovy kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte (1903-1932). Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek, vzoroval kolekce textilií.


Slovenský architekt, návrhář, etnograf a výrazný představitel secese Dušan Samo Jurkovič (1868 – 1947) vytvořil osobitý styl výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Mezi jeho nejznámější stavby na českém území patří Pustevny na Radhošti nebo lázeňské domy v Luhačovicích.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.5.2009

Související články:
Josef Hoffmann â?? Donald Judd: Hypotéza
Výstava Ornament a moderna. Josef Hoffmann 1870—1956. Architekt a designér
Sympozium a výstava připomenou Brňanům designéra Hoffmanna
Výstava Ornament a modernaZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*