Galerie s kavárnou Jedním tahem

64. budova bývalého výrobního areálu firmy Baťa ve Zlíně. Okolní budovy stále doprovází syčení páry a čilý pohyb paletových vozíků, to vše v dochozí vzdálenosti pěti minut od centra města. Dnes však jde pouze o zlomek aktivit kdysi nejproduktivnější továrny obuvi na světě. Rozsáhlý areál s úžasnou historií kterou místo sálá dodnes, dnes hledá svou novou roli, mění se a integruje do centra města. Vznikají zde  kancelářské prostory, obchodní jednotky a také byty za účasti developerů i města.

Zadáním investora bylo vytvořit současné kulturní místo pro setkávání nejen u výborné kávy. K tomu je určen prostor o rozměru 12 x 18 m, výškou stropu přes čtyři metry a devíty okny velikosti 2,5 x 4,2 m.  S ambicí pořádat výstavy, koncerty a různá společenská setkání, je navržena rozvolněná “plovoucí” dispozice, takže lze vytvářet různorodé prostory dle aktuálních potřeb. Tento dynamický model vychází z okolního prostředí výroby, kde se vše neustále vyvíjí a zůstává v pohybu. Tato myšlenka se prolíná celým projektem až po návrh nábytku a jde ruku v ruce s modularitou výrobních budov a v konečném důsledku i myšlenkou celkového urbanismu města. Do volného prostoru umisťujeme pouze menší objemy nutného zázemí, udržujeme tak čitelný odstup, necháváme vyniknout velkorysost stávající architektury. Dominantní pozice mobilního baru ve středu dispozice v běžném denním provozu přirozeně člení prostor a soustřeďuje ohnisko divadelní scény. V případě potřeby je možno bar přemístit na stranu a ponechat uprostřed volnou plochu – stage.

Zážitek z prostoru, gastronomie a atmosféry je od začátku komponován jako důmyslné divadlo. Baristé v hlavní roli utváří ohnisko dramatické scény. Sedací nábytek je navržen tak, aby bylo možné utvářet libovolné sestavy. Jako hlavní stavební prvek architektury sedacího nábytku a květináčů byla zvolena plastová přepravka. Ta se vyrábí ve velmi širokém spektru rozměrových variant. Tento modulární stavebnicový systém ve stylu “lega” nám umožnil vytvářet široké, úzké, vysoké, nízké a nekonečně dlouhé lavice a stoly, vysoké květináče, nízké truhlíky a misky na kaktusy. Tyto sestavy pak doplňujeme židlemi, které jsou taktéž navrženy na míru pro tento projekt. Postupně jsme přepravky zapojili v celém projektu včetně organizace vybavení baru a kuchyně. Dominantním prvkem interiéru jsou vzrostlé rostliny, banánovníky, fíkusy a palmy. Svěží listová zeleň dodává průmyslově naladěnému okolí jiskru a možná i naději. Návštěvníkům pak tato organizovaná džungle dodává potřebný pocit bezpečí a soukromí. Návštěvník pozorovatel si tak zde najde svou observatoř, stejně tak jako půvabně vyhlížející dáma kterou rostlina potěší a poskytne důstojný background.

Dalším důležitým úkolem bylo vytvoření scény umělého osvětlení. To se nakonec realizovalo netradičně převážně pomocí vertikálních světelných sloupů.Těmito světelnými sloupy doplňujeme vertikalitu rostlin a cíleně tak zahušťujeme dispozici volného prostoru. Konstrukce takového osvětlení byla značně náročná a vyžadovala vytvoření řady prototypů, včetně systému upevnění do podlahové konstrukce. Světelné sloupy byly pak realizovány v několika výškových variantách na vrchní části opatřeny bodovým osvětlením.

Materialita interiéru je komponována ze tří základních prvků. Na pozadí šedých odstínů betonu, stěn a plastových přepravek září voskově sametové dřevo v podobě březového masivu a březové překližky kontrastující s rozmanitými odstíny listové zeleně.

Projekt byl od začátku velkou výzvou a zůstává dále, je živý, vyvíjí se a hledá nové cesty. Přijďte posedět a vychutnejte espresso pod vějířem barev listu banánovníku a posuďte sami.
AUTORSKÁ ZPRÁVA


Místo: Zlín, 64. budova
Autoři projektu: Michal Tichý / atelier 3P
Dodavatel interiéru: truhlářství Vyoral
Investor: Antonín a Libor Tichý
Projekt: 2019
Realizace: 2019-2020

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*