Galerie Závodný

Vzniku soukromé galerie předcházela dlouholetá sběratelská činnost v oblasti výtvarného umění. Výstavní program tvoří autorské výstavy českých i zahraničních umělců, v popředí zájmu stojí geometrické, minimalistické a konceptuální umění a tvorba českých autorů, kteří odešli do exilu.
Mikulov je pozoruhodnou ukázkou rostlého urbanismu, který spolu s jedinečnou scenérií vápencovitých útvarů jižního úpatí Pavlovských vrchů vytváří jeden z nejmalebnějších obrazů jižní Moravy. Stavba Galerie Závodný je situována v místě nedochované původní zástavby bývalé židovské čtvrti. Pozemek s potenciálem nádherných průhledů uzavírá zástavbu do prostoru náměstíčka na nároží ulic Husova a Brněnská.
Místo, prostředí a účel stavby – to byla kritéria, která vedla k rozhodnutí vytvořit stavbu respektující svými proporcemi, hmotovým členěním a měřítkem historickou zástavbu a současně jednoduchou formou a soudobým výrazem definovat náplň objektu. Přestože se jedná o jeden funkční celek, jsou části pojednány rozdílně. Vnější výraz strohých, sochařsky tvarovaných hmot je postaven na použitém materiálu. Pro obklad stěn a netradičně i střešního pláště byl použit vápenec, který prorůstá i do vnitřních prostor galerie. Výstavní program se odehrává ve dvou podlažích. Vnitřní prostory jsou otevřené, v patře až k hřebenu střechy. V části přízemí je kavárna. Převýšení stropu nad průjezdem v úrovni prvního patra bylo využito k vytvoření „amfiteátru“ využívaného při pořádání komorních koncertů.

Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Štěpán Děnge, Ing. arch. Jakub Děnge

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*