GaP/Galerie a prostor

Na začátku byla idea vytvořit ve Znojmě místo pro vystavování současného umění, a tím je zpřístupnit široké veřejnosti. Zároveň jsme navrhli prostor, který bude sloužit jako základna pro místní spolek, prostor pro pořádání komunitních workshopů, komorního divadla nebo přednášek. Součástí je i malá kavárna, která zajišťuje udržitelnost projektu. Jednotlivé funkce se v interiéru prolínají a ovlivňují, hranice jsou vyznačené jen odstínem materiálu – tmavá část pro kavárnu, světlá pro galerii. Zatímco interiér kavárny je zhusta vyplněný policovým systémem pro vystavování kvalitního českého designu, galerie je prázdná a univerzální.
Protože jde o prostor veřejné služby, navrhli jsme výrazný vstupní portál s kšiltem z ohýbaných ocelových plechů, který je sám o sobě kultivovaným poutačem a zve k prozkoumání.
Galerie se promítá díky velkým výlohám do ulice, člověk nemusí vstoupit, může jen nakukovat.
Autorská zpráva

Záměrem GaP je přispívat k osvětě uměleckých témat a k udržování zájmu o umění ve městě. GaP provozuje spolek Umění do Znojma, jeho snahou bylo vytvořit jakousi sousedskou komunitu, jež se bude intenzivně setkávat (nejen) nad vizuálním uměním. Kulturní program je nabitý a různorodý. Kromě výstav tu probíhají koncerty, divadelní představení, výtvarné kurzy pro děti i dospělé, přednášky, promítání filmů, poslechové večery, autorská čtení ad. GaP chce být otevřen veřejnosti, přitom držet linku a stanovenou úroveň kulturních akcí. Kromě dvou výstavních sálů je zde také kavárna, ateliér, coworking, knihovna a design shop nabízející prvotřídní značky jako Rückl či Dechem.
GaP hned ze začátku představuje zvučná jména české umělecké scény. Výstavu zde měli Vladimír Houdek, Milan Cais či studenti ateliéru Mileny Dopitové z AVU. Na podzim tu vystaví malíř Jan Gemrot svoji „Cestu k nadvědomí“, obrazy z cyklu Morphosis. Do budoucna je v plánu prezentovat mladé i začínající umělce, stejně tak jako etablovaná jména umělecké scény.
Cesta ke GaPu nebyla snadná. Spolek Umění do Znojma usiloval o zázemí k pořádání kultury několik let. Nakonec ve spolupráci s městem Znojmem získal atraktivní prostory na nároží Kollárovy ulice, tedy při samém vstupu do historického centra města. Na rekonstrukci a realizaci se složilo velké množství donátorů a sponzorů. Spolek oslovil spřátelené architektonické studio ORA a společně vytvořili funkční platformu, která je připravena přinášet současné umění do skvělého města.

Andrea Krejčí, umělecké vedení GaP
Foto: BoysPlayNice


 

Autor: Studio ORA – Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser; spolupráce Barbora Ochotná, Matyáš Cigler
Podlahová plocha: 162 m2
Klient: Umění do Znojma, z.s.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*