Hongkongská architektonická kancelář cheungvogl (Judy Cheung a Christoph vogl) navrhla v Tokiju ve čtvrti Shinjuku originální parkovací dům.
Vizualizace. Shinjuku gardens, pohled z ulice
Ve feudální době podléhalo vytváření parků a zahrad (nikoli nutně veřejných) pravidlům stanoveným autoritou Mistra a urbanistickému plánu císařské vlády. Dnešní demokratický systém, který respektuje soukromé vlastnictví a development, je kvůli vlastnictví pozemků a vysokým nákladům zcela neschopen vytvářet další zelené plochy uvnitř měst. Tzv. Shinjuku Gardens jsou příspěvkem k sociálnímu a životnímu prostředí města, založeným výhradně na komerční bázi, kdy v rámci nákladů na stavbu krytého parkoviště vznikne v Tokiju nová zeleň.
Vizualizace exteriéru
Shinjuku Gardens je dvoupatrový parkovací dům, který nahrazuje stávající parkoviště a zdvojnásobuje jeho kapacitu stání. S ohledem na těsný prostor jsou rampy nahrazeny výtahy. Přestože se počet míst pro parkování aut zdojnásobil, zabírá stavba o pětinu menší plochu než původní parkoviště, protože parkování je lépe organizováno. Zbývá tak více místa na zelené plochy, a tím na infiltraci dešťové vody.
Zelený "obklad"
Konstrukce je obložena vysoko rostoucí travou na balustrádách, která zakrývá jinak obvyklý výhled na parkující auta a tvoří „zelené zdi“ obohacující okolí o vertikální louku. Na střeše vzniká nová opravdová zahrada v Shinjuku, veřejnosti přístupná zelená oáza nad servisním zařízením.
Uvnitř je příležitost pro výstavy street-artu – zdi jsou jako prázdná plátna nabídnutá mladým umělcům. Je to jako muzeum, které je však blízko subjektu. Ukazuje se tak nový potenciál každodenního prostředí. Pro poskytnutí ještě většího zážitku je běžné osvětlení garáží nahrazeno neonovou instalací.
Pohled zevnitř na „zelené zdi“
Vizualizace parkingu a jeho okolí
Příčný řez
Původní půdorys, parkoviště pro 80 vozů zabírá 100 % plochy
Půdorys +0.00, stání pro 82 aut na 78 % plochy, 22 % veřejná zeleň
Půdorys +3.00, parkoviště pro 81 dalších aut nezabírá žádné další místo
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…