Grand Prix architektů 2009

Hlavní cenu přehlídky Gran Prix architektů dostala minimalistická stavba chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice od architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře.

Výstava stovky děl přihlášených do soutěže se bude ve Veletržním paláci konat od pátku do 2. srpna.

Grand Prix architektů dostalo ve Veletržním paláci v Praze šest staveb či rekonstrukcí, cenu za celoživotní dílo dostal architekt Jan Bočan. V kategorii novostavba vybrala porota složená výlučně ze zahraničních architektů knihovnu v Hradci Králové od studia Projektil a městský dům v Brně, který postavila firma Dobrý dům. Výstava stovky děl přihlášených do soutěže se bude ve Veletržním paláci konat od pátku do 2. srpna.
 

Dům s garážemi, obchodem, kancelářemi a dvěma byty v brněnské ulici Milady Horákové navrhli předseda České komory architektů Dalibor Borák, Helena Boráková a Martin Příhoda. Podle poroty přirozeně srůstá se sousedními domy s ornamentálními fasádami z přelomu 19. a 20. století. Dům dostal již například cenu v rámci soutěže Stavba Jihomoravského kraje, je často citován a publikován.


Ve stejné kategorii porota ocenila i Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové, kterou postavilo studio Projektil architekti (Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister, Petr Lešek). Porota na stavbě ocenila to, že je "pevným a výrazným objektem respektujícím to kvalitní v okolí, se zážitkem průhledu a průchodu a s klidným vnitřním prostředím". Místu, kde knihovna vznikla, chyběl podle porotců pevný urbanistický koncept. "Budova je pevného tvaru a jasného postoje, dává okolí smysl a bod," uvedla.


Mezi rekonstrukcemi porota vybrala přestavbu pobočky České spořitelny v Rytířské ulici v Praze, kterou připravila Gabriela Kaprálová. V kategorii interiér cenu dostalo atrium Fakulty stavební ČVUT v Praze od ateliéru Vyšehrad. Vzniklo zastřešením nevyužívaného dvora budovy a obsahuje prostor pro výuku, konzultační místnosti, dílnu a odpočinkovou zónu.


Také v kategorii rodinný dům porota udělila dvě ceny bez udání pořadí. Víkendový dům v Rudolticích ve východních Čechách postavili Pavel Hladík a Filip Dubský ze studia Nolimat. Druhá cena patří rodinnému domu ve Zdiměřicích u Prahy, který postavil Stanislav Fiala ze studia D3A.


Často citovaný dům má čtvercový půdorys proříznutý zálivem organického tvaru, kterým dovnitř vstupuje zahrada a je pro dům charakteristický. Dům je podle poroty také dobře technicky vybaven. Systém vytápění i chlazení je založen na kombinaci využití tepelného čerpadla a slunečních kolektorů.


Přehlídku a soutěž soudobé české architektury Grand Prix architektů společně vypisují Obec architektů a Česká komora architektů. Je otevřená všem architektům, jejichž stavby vznikly v uplynulém roce na území ČR.


Do 16. ročníku soutěže se přihlásilo 101 projektů v sedmi kategoriích, z toho nejvíce, 26, do kategorie novostavba. Řádově stejně byly zastoupeny kategorie rodinný dům, rekonstrukce a interiér; v kategorii krajinářská a zahradní tvorba, design v architektuře a urbanismus bylo jen čtyři, osm a tři přihlášky a porota v nich ceny neudělila.

Zdroj: Zpráva ČTK 18.6.2009

Doplněno Stavbaweb:Tisková zpráva vydaná při příležitosti 16. ročníku soutěžní přehlídky
Grand Prix architektů, národní cena za architekturu dne 18. 5. 2009.
Prestižní přehlídku soudobé české architektury Grand Prix architektů, národní cena za architekturu společně vypisují Obec architektů a Česká komora architektů jako
otevřenou soutěž pro všechny architekty, jejichž stavby byly v uplynulém roce
realizovány na území ČR. Objektivnost soutěže zaručuje skupina odborníků sdružených v Akademii architektů, na jejímž složení se shodli zástupci obou vypisovatelů – OA a ČKA. Jedinečnost této soutěže je dána nezávislou zahraniční porotou.

Záštita: Magistrát hl. m. Prahy, MK, MMR, MŽP, MPO
Partneři: Národní galerie, FOR ARCH 2009, Architecture Week
Hlavní mediální partner: časopis ARCHITEKT

Do letošního ročníku soutěže je přihlášeno celkem 101 projektů v 7 kategoriích:
26 realizací Novostavba
4 realizace Krajinářská a zahradní tvorba
22 realizací Rodinný dům
23 realizací Rekonstrukce
8 realizací Architektonický design-drobná architektura-výtvarné dílo v architektuře
15 realizací Interiér
3 realizace Urbanismus

Odborná porota pracovala ve složení:
Heinrich Degelo – Švýcarsko
Andrey Alexandrovich Chernikhov – Rusko
Andreas Klok Pedersen – Dánsko
Antal Puhl – Maďarsko
Peter Gero – Slovensko
Stručná CV porotců:

Výstava přihlášených děl: 19. 6. – 2. 8. 2009, Veletržní palác

Partnerem letošního soutěžního ročníku se stal i jubilejní 20. mezinárodní stavební
veletrh FOR ARCH 2009 (termín 22.–26. 9. 2009), který v rámci doprovodných
programů nabídne návštěvníkům veletrhu i ucelenou expozici všech přihlášených děl.


více informací:
www.grandprix-architektu.cz
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*