Guggenheimovo muzeum v Abú Zabí

Autorem pobočky Guggenheimova muzea ve Spojených arabských emirátech je Frank Gehry.Abú Zabí vyhlásilo konkurz na stavbu pobočky Guggenheimova muzea

Abú Zabí (SAE) 12. října (ČTK) – Emirát Abú Zabí dnes vyhlásil konkurz na výstavbu pobočky newyorského Guggenheimova muzea. Informovala o tom agentura AFP. Tento bohatý ropný stát tak chce potvrdit svůj záměr být v regionu i kulturní destinací.

K podávání nabídek vyzvala uchazeče Státní společnost pro propagaci turistiky a investic (TDIC). Konkurzu se mohou zúčastnit pouze ti podnikatelé, kteří již ve Spojených arabských emirátech v posledních třech letech realizovali nejméně pět projektů, každý v hodnotě přes 54 milionů dolarů (970 milionů Kč).

Guggenheimovo muzeum moderního umění v Abú Zabí, jehož otevření je plánováno na rok 2013, bude součástí jakéhosi kulturního distriktu na ostrově Saadijat (v překladu Ostrov štěstí), kde je i odbočka francouzského muzea Louvre.

Maketu Guggenheimova muzea v Abú Zabí vytvořil americký architekt Frank Gehry, jenž je již autorem Guggenheimova muzea ve španělském Bilbau. Jde o futuristický komplex, jenž se má stát největším ze všech muzeí Guggenheimovy nadace. Ta má ve světě těchto institucí již pět: v New Yorku, Berlíně, Bilbau, La Vegas a Benátkách.

Abú Zabí, bohatá metropole Spojených arabských emirátů, se pustila do ambiciózního rozvojového plánu do roku 2030, s cílem modernizovat se a diverzifikovat ekonomiku. Přes světovou krizi, která se citelně dotkla sousedního emirátu Dubaje, v Abú Zabí realizace stavebních projektů pokračuje, byť pomaleji než se předpokládalo.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o nové pobočcce najdete na stránkách Guggenheimova muzea
zde nebo na stránkách Wikipedie zde.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*