Hájenka

Ve Vinoři se nachází klidná a rozmanitá ulice jménem Chvojenecká. Je to pravděpodobně nejhezčí ulice v obci. Ze severní části ji lemuje les, z jižní strany domy různých velikostí utopených v zahradách. Jednomu z nich se od jakživa říkalo Hájenka. Důvodem je charakter původního domu s detaily chalupy zapomenuté uprostřed lesa. Naším úkolem bylo zhodnotit stav Hájenky a navrhnout rekonstrukci s přístavbou do zahrady. 

Dům byl postaven v šedesátých letech na pozemku se vzrostlými stromy a keři. V roce 2013 získali objekt noví majitelé, kteří se ho rozhodli přizpůsobit svým představám. Objekt se suterénem, přízemím, podkrovím a malou vstupní verandou splňoval jejich představy o novém bydlení, jediným nedostatkem byla absence otevřeného prostoru sloužícího současně jako kuchyně, jídelna, pracovna a obývací pokoj. U stávajícího objektu nebylo vytvoření velkého prostoru z konstrukčních a kapacitních důvodů možné. Odpovědí se stala přístavba při jižní fasádě směrem do zahrady. Jednoduchá hmota s pultovou střechou a s podlahou 20 centimetrů nad terénem navazuje přímo na dům. Důvodem pro zvolené hmotové řešení byla snaha vytvořit v interiéru nový velkorysý prostor s vysokým stropem, ale současně nezakončit přístavbu směrem do drobné zahrady přehnaně vysokým průčelím. 

V interiéru přístavba navazuje na stávající kuchyni a obývací pokoj. Nově bude přístavba s těmito místnostmi propojena v jeden velký obytný prostor se dvěma výškovými úrovněmi. Hranici mezi přístavbou a zahradou bude tvořit pět a půl metru široké posuvné okno, za kterým navazuje na obytný prostor sluneční pergola.
Nejvýraznějším architektonickým prvkem Hájenky je vstupní veranda, jejíž tvar a velikost jsme zachovali a navrhli novou zasklenou konstrukci s příjemnějším členěním a ocelovými zasklívacími lištami. 

Interiér navrhla designérka Kateřina Horská ze Studia X.

Autorská zpráva
Foto: Petr Polák

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    NELÍBÍ SE MĚ PROVEDENÍ KOMÍNŮ A JEJICH PŘEVÝŠENÍ NAD HŘEBEN OBJEKTU

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*