Hasičská zbrojnice Líbeznice

Líbeznice mají novou hasičskou zbrojnici, vylepšené je i okolí
(ČTK) – Líbeznice u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici. Vylepšeno bylo i její okolí a přibylo také zázemí pro technické služby. Zbrojnice vznikla podle návrhu ateliéru Ehl & Koumar Architekti. Na stavbu za celkem 30 milionů korun přispěl stát i Středočeský kraj, obec na ni ze svého rozpočtu dala 22 milionů. V pátek bude zbrojnice slavnostně otevřena, oznámil ČTK starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS).

Novou zbrojnici chystala obec několik let a na její podobu vypsala i architektonickou soutěž. „Líbeznice dostávají novou krásnou stavbu a nové pěkné zákoutí se stromy. Ještě před rokem stály přímo tady v centru obce nevzhledné plechové boudy a přístřešky. Dnes je tu kvalitní veřejné prostranství,“ uvedl Kupka. Samotná stavba trvala deset měsíců.

Podle obecního architekta Jana Hájka se podoba budov vrací k tradiční struktuře obce. „Domy jsou nejvíce podobné stodole s tím, co stodoly naší kultuře přinášejí – jistou velkorysost, jednoduchost, monumentalitu a rytmus,“ uvedl. Nově upravený prostor dotváří také osm autorských soch Ivany Šrámkové.

Hasiči donedávna využívali už nevyhovující prostory v budově obecního úřadu. Výrazně se tak nyní zlepší jejich podmínky i možnosti uskladnění techniky, a to nejen té hasičské, ale i technických služeb. Finální podobu zbrojnice opakovaně připomínkovali jak profesionální, tak dobrovolní hasiči, takže by podle starosty měla splňovat všechny nároky a zajistit zázemí pro další rozvoj jednotky dobrovolných hasičů v Líbeznicích.

___

(30. 1. 2020) Po letech příprav a roce budování se 7. února 2020 otevře zbrusu nová hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb. Obec do projektu investovala s pomocí státu a Středočeského kraje téměř 30 miliónů korun. Architektonické řešení je dílem ateliéru Ehl & Koumar architekti. Na slavnostní otevření bude hned navazovat komentovaná prohlídka obou budov.

V roce 2017 proběhla jednofázová vyzvaná projektová architektonická soutěž (s možností podávání žádostí o účast v soutěži) na Hasičskou zbrojnici a moderní zázemí technických služeb obce Líbeznice včetně úpravy okolí domu služeb. Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu na komplexní úpravu prostranství dvora, resp. dosavadního zázemí technických služeb obce. Jednalo se o stavební úpravy přístupu pro pěší, pro vjezd automobilů a vyřešení parkovacích stání kolem domu služeb, výstavbu víceúčelové budovy stanice jednotky sboru dobrovolných hasičů včetně příjezdového prostoru pro hasičské vozy i komunální techniku. Soutěže se zúčastnilo 7 týmů.
Projekt dvou „červených stodol“ vytvořili na základě úspěchu v architektonické soutěži Lukáš Ehl a Tomáš Koumar se svými spolupracovníky.
V soutěži na zhotovitele uspěla s nabídkou 28 miliónů korun společnost Gema Art.
Stavba byla zahájena v dubnu 2019.

Více informací o soutěži včetně vítězných projektů najdete na stránkách obce Líbeznice nebo na stránkách ČKA.
Rozhovor s autory při příležitosti zahájení stavby najdete ZDE.
Událost na FacebookuZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*