Helika pro Gabon

Fotogalerie ke článku (1)

Vizualizace areálu nové části universitní nemocnice v Libreville. V. Kružík, Helika, a. s.

Vizualizace areálu nové části universitní nemocnice v Libreville. V. Kružík, Helika, a. s.
Celá fotogalerie (1)

Nová univerzitní nemocnice v gabonské metropoli Libreville vznikne podle návrhu tuzemské společnosti Helika, která zajišťuje veškeré architektonické a projekční práce. Investici do zdravotnického zařízení s kapacitou 300 lůžek a řadou specializovaných oddělení zajišťuje gabonský stát. Začít stavět by se mělo ještě letos, uvedli zástupci Heliky, která se v Gabonu uchází i o další zakázky.

Jde například o projekt nového mezinárodního letiště v Libreville. To by mělo ročně odbavovat až desetinásobek roční kapacity nynějšího terminálu, který obslouží zhruba 400 000 pasažérů.
Ve fázi nabídkových architektonických studií a návrhů je katedrála pro gabonskou metropoli. Také o tuto zakázku Helika usiluje. Podle architekta Vladimíra Kružíka se o investici uvažuje a nejvyšší klérus v Gabonu musí rozhodnout, jaká stavba vznikne. Požadavkem je, aby katedrála pojala 3500 osob a dalších 10.000 lidí má mít možnost zúčastnit se obřadů či setkání na venkovním prostranství před budovou.
Kružík podotkl, že je třeba při projektování staveb pro středoafrickou zemi respektovat některá specifika. Problémem jsou například suterénní prostory, které je i přes různá opatření mnohdy těžké uhájit před vyplavením přívalovými dešti. Těmi také hodně trpívají fasády, takže se často dělají v odolnějším keramickém provedení. Dalším faktorem je spolehlivost některých zařízení. Helika třeba nemocnici navrhla tak, že nemá víc než dvě nadzemní podlaží, a to kvůli možnosti, že nepojedou výtahy při výpadcích proudu.
Architektonická, projektová a inženýrská firma Helika loni vykázala tržby 217 milionů korun a zisk 21 milionů korun. Od června letošního roku je součástí nadnárodní skupiny Obermeyer. K jejím nejvýznamnějším projektům patří rekonstrukce budov ústředí České národní banky v Praze Na Příkopě či pražské Centrum Chodov. Helika je také generálním projektantem Nové Karoliny v centru Ostravy.


Zdroj: ČTK - dmr nol, 20. 9. 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*