HELIX

HELIX, 2014–15
Autor: Jiří Příhoda3D modulace a konstrukční dokumentace: Martin Hurych
Příprava překližkové konstrukce: Truhlářství Říha, Polička
Spolupráce během instalace: Artur Margot, Alessandra Svátek, Tomáš Moravec

Výstava DOMUS, kurátoři Jana Zielinski, Jiri Macek
květen – prosinec 2015, Plzeň
DŮM PRO MYSTIKA
Barokní šroubovice jako fyzická cesta do vyšších sfér vlastní duše.
Autor: Jiří Příhoda

Prázdná, gigantická barokní šroubovice sevřená a vytvarovaná vertikálními a horizontálními rovinami – zvenku vypadajícími jako malý dům / věž.

Základna domu začíná 3 metry nad zemí, asymetricky posazená na malý přístěnek v industriální hale, dříve používané jako Depo pro městkou hromadnou dopravu.

Barokní šroubovici, považuji za jeden z nejdůležitějších architektonických prvků baroka, první výraznější alternace dříku sloupu od toho řeckého. Na první pohled pro neškolené oko, šroubovice nepřipomíná nic ze světa základních geometrických tvarů, které rád v nových vztazích a kontextu poslední tři roky používám. Ale po pár lekcích deskriptivní geometrie zjistíme, že šroubovice je záznamem vertikální rotace koule. Potřeba jen se rozhodnout pro průměr rotující koule, v jakém vnějším průměru bude excentricky rotovat a pod jakým úhlem stoupání (klesání).

Vstoupíte-li pod převisle situovanou konstrukci „domu“ a nahlédnete-li do vnitřního prostoru Hélixu, jste vtaženi nahoru až do 21 patra (10m nadzemí) dynamickou prázdnou formou šroubovice, aniž by jste měli čas se bát výšky. Při pohledu dolů, je pravda že Helix se změní v něco co by se dalo popsat jako Vortex, ale cca 336 otvorů/stupínků Vám dovolí se opatrně se vrátit dolů.

336 otvorů v konstrukci Helixy, vypadající víceméně jako poličky jakési Borgesovy nekonečné knihovny vyzývají imaginárního obyvatele Mystikova domu ke sbírání a ukládání do těchto „poliček, ať už jsou to knihy, texty, předměty pro různé individuální duševní činnosti, potřeby a různých úrovní důležitosti. Vnější překližková konstrukce je dostatečně pevná na to aby k ní mohli být dle potřeby přichyceny variabilní nábytkové doplňky (postele, sedáky, stolky a odpočívadla. Není však přípustné uzavřít v jakékoliv části Helix podlahou.

3mm silné PVC pásy, horizontálně přichycené na hrany jednotlivých horizontálních překližkových rovin (ve vertikální poloze používané jako pásové zábrany v průchodech mezi vnějším a vnitřním prostředím technických hal a supermarketů) zabalují celý „dům“ do jakési hladké a živé, nepravidelné fasády, která však vnitřek dělá klidnjší a pocitově uzavřenější seč vizuálně se svým okolím plně spjatým.Jiří Příhoda

Související články:
DOMUS, poutní místo současného designu 5.5.2015

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*