Historickou výpravní budovu na nádraží v Bohumíně čeká oprava

(ČTK) – Správa železnic (SŽ) zahájí v dubnu rekonstrukci památkově chráněné výpravní budovy na nádraží v Bohumíně na Karvinsku. Mimo jiné tam vymění okna a dveře, obnoví fasádu včetně poškozených ozdobných prvků a upraví vnitřní dispozice budovy. Předpokládané investiční náklady jsou 62,5 milionu korun. ČTK to dnes sdělila v tiskové zprávě mluvčí SŽ Nela Friebová.

Rekonstrukce má oživit prostory nádraží, zvýšit komfort pro cestující a snížit energetickou náročnost budovy. „Celkový architektonický vzhled výpravní budovy se nezmění, cílem je co nejvíce zachovat její původní ráz a materiálový vzhled z doby přestavby v roce 1904,“ uvedla Friebová.

V budově bude také kompletně rekonstruováno vytápění a vyměněna střecha nad poštou. Výpravní budova získá nový mobiliář a nová WC pro veřejnost.

„Rekonstrukce je plánovaná na etapy za částečného provozu, pro cestující budou zajištěny náhradní čekací prostory a veřejné toalety, prodej jízdenek zůstane zachován,“ uvedla Friebová.

Rekonstrukce naváže na menší opravy z minulých let, kdy se mimo jiné vyměnily vstupní dveře a střecha. Zhotovitelem stavby je společnost PORR. Práce by měly skončit v polovině příštího roku.

Doplněno Stavbaweb:
Výpravní budova

Původní zděnou stavbu se dvěma kolmými čtyřosými křídly s přízemním traktem a přístřeškem podél drážní strany navrhl inženýr Karl Hummel a byla dostavěna v roce 1847. Přestavbu v letech 1868–1870 navrhl architekt Theodor Hoffman, při níž byly střechy kolmých křídel upraveny na sedlové. V letech 1901–1904 byla výpravní budova prodloužena k severní straně. Symetrická stavba zahrnovala ve střední části (původně severní křídlo) prostorný reprezentativní vestibul. Fasádu navrhl architekt Eduard Kramer v kombinaci původních prvků se secesními. Rekonstrukce, která proběhla v letech 1994–1995 uvedla výpravnu zpět do období roku 1904.
Výpravní budova byla prohlášena kulturní památkou České republiky.
Zdroj: Wikipedie: Nádraží Bohumín

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*