Fotogalerie ke článku (4)
Novostavba transformační stanice v Jeruzalémské ulici
Novostavba transformační stanice v Jeruzalémské ulici
Stav budovy před rekonstrukcí
Stav budovy před rekonstrukcí
Nárožní funkcionalistický dům „Edisonovy transformační stanice", postavený v letech 1926 — 1930 podle projektu Františka Alberta Libry, do roku 1996 byl objekt využíván jako rozpínací stanice. Po roce 1996 byl dům zrekonstruován za účelem uvolnění všech čtyř nadzemních podlaží pro komerční účely. Jedná se o unikátně dochovanou technickou památku vytvořenou a zachovanou ve své čisté, úpravami nepoznamenané funkcionalistické podobě. Představuje tak jediný objekt tohoto druhu na území Pražské památkové rezervace. Dochovaly se původní fasády, kovové dveře, schodiště, schodišťová zábradlí, okna, včetně všech uměleckořemeslných prvků.
Výše uvedenými slovy popisuje Pražský magistrát na svých webových stránkách tuto zajímavou technickou památku. Uvádí Palác Edison jako příklad úspěchů památkové péče. Píše se zde dále: Úspěchy z hlediska památkové péče: Obnova objektu podle projektu „Edisonova transformační stanice“, kterou zpracoval Ing.arch. Ladislav Lábus, představuje zachování původního architektonického výrazu objektu jako technické stavby se zachováním následujících stávajících industriálních prvků nebo jejich principů: subtilní profily kovových rámů oken v kovové barevnosti, čiré sklo v oknech, obnova funkčnosti původních prvků oken jako kličky a mechanismus vyklápění oken, kovové dveře z chodby do místností, lazurní nátěr fasády, obnova schodiště včetně zábradlí, použití teraca na chodbách a schodišti.
Detailnější zprávu o historii objektu nabízí Pražský industriál, vydaný Výzkumným centrem průmyslového dědictví při ČVUT v Praze.
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.