Historik umění Damjan Prelovšek dostal čestný doktorát VŠUP

Bývalý slovinský velvyslanec v ČR.

Bývalý slovinský velvyslanec v ČR dostal čestný doktorát VŠUP

Historik umění a bývalý slovinský velvyslanec v České republice Damjan Prelovšek dnes dostal čestný doktorát pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Slavnostní ceremoniál se odehrál v bývalém kostele sv. Anny.

Prelovšek se zabývá především tvorbou svého slavného krajana Josipa Plečnika, který byl v letech 1920 až 1935 architektem Pražského hradu. Architekt byl s rodinou Prelovšeka v úzkém kontaktu – Prelovšek se narodil v domě, jehož interiéry projektoval v Lublani Plečnik pro jeho dědečka. I v domě jsou prvky, které architekt později použil na Hradě – sloupy, kazetový strop, obdobně řešený nábytek, kamenná fontánka, spirální schody do zahrady.

Damjan Prelovšek si Plečnikovy práce, kterými byl obklopen od dětství, oblíbil natolik, že se dílem svého slavného krajana začal zabývat systematicky. Studoval také ve Vídni, kde zpracoval jeho rané projekty a realizace. Později napsal velkou Plečnikovu monografii, zpracoval podrobné průvodce i knihy o jednotlivých stavbách.

Od počátku 90. let se stal členem týmu, který připravoval výstavu, knihu a film o Plečnikově díle na Pražském hradě. Bez jeho intenzívní spolupráce by nemohla vzniknout velká výstavní akce roku 1996 v celém hradním areálu nazvaná Architektura pro novou demokracii, napsal o Prelovšekově práci historik architektury a další z autorů výstavy Zdeněk Lukeš.

Zdroj: Zpráva ČTK 3.11.2008


Doplněno Stavbaweb:
Knihy Damjana Prelovšeka o Josipu Plečnikovi, které vyšly u nás naleznete zde.
Zajímavý rozhovor časopisu Reflex nejen na téma výstavy věnované Josipu Plečnikovi z doby, kdy Damjan Prelovšek ještě působil v Praze naleznete zde.

Fotografie ze slavnostního ceremoniálu naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*