Hliněné omítky: Zpátky ke kořenům

Jsou teplé, příjemné na dotek, originální a v posledních letech čím dál více populární. Ve stavebnictví reprezentují trend ekologického a zdravého bydlení, návrat ke kořenům. Řeč je o hliněných omítkách.

Hliněné omítky dnes nachází uplatnění při obnově historických budov i v segmentu novostaveb. S oblibou se používají u ekologických a nízkoenergetických objektů a u moderních dřevostaveb. Překvapivě je ale odborníci doporučují také k použití v panelácích, neboť mají pozitivní vliv na největší neduh panelových bytů, kterým je vlhkostní mikroklima.

Nabídka hliněných omítek je soustředěna především v rukou menších, úzce specializovaných dodavatelů, najdeme je ale i v sortimentu lídra na trhu, společnosti Cemix. Výhodou silné značky je špičková kvalita výrobků, opřená o dlouhodobé testování a vývoj, profesionální technické poradenství či spolehlivé a pružné dodávky. Produktová řada hliněných omítek od společnosti Cemix reprezentuje ucelený omítkový systém, který je naprosto rovnocenný klasickým omítkovým systémům, založeným na vápenné nebo vápenocementové pojivové bázi. 

Kompletní omítkový systém

Omítkový systém tvoří Cemix 401 Spojovací můstek CLAY, který zajišťuje adhezi omítky k podkladu. Na něj se nanáší ve vrstvě max. 20 mm jádrová vrstva z výrobku Cemix 482 Hliněná omítka hrubá (pro ruční zpracování) nebo Cemix 412 Hliněná omítka hrubá strojní (pro strojní zpracování). Jádrová omítka potřebuje dostatečný čas na vyzrání, na 1 mm tloušťky doporučuje výrobce zhruba jeden den zrání. Teprve poté může být nanášena ve vrstvě cca 2 mm vrchní vrstva z výrobku Cemix 433 Hliněná omítka jemná. I ta má přírodně hnědý odstín a jemnou strukturu. Na vyzrání 1 mm tloušťky omítky je opět zapotřebí jednoho dne. Hliněnou omítku jemnou je možné použít buď jako součást uceleného omítkového systému nebo pro povrchovou úpravu klasických omítek. Její povrch se upravuje filcováním a je možné ho ponechat bez nátěru v přírodním hnědém odstínu nebo lze na omítku následně aplikovat systémový penetrační a interiérový nátěr.

Práce jde od ruky a bude vás těšit

Hliněnky se dají použít na nepálené tvarovky i pálené zdicí prvky. Mnoho stavebníků si myslí, že aplikace hliněných omítek je složitější než aplikace omítek klasických. Je tomu právě naopak, práce s nimi je příjemná a jde od ruky. Nejsou zapotřebí žádné ochranné pomůcky. Materiál je dobře zpracovatelný, dobře se tvaruje, upravuje i udržuje. Práci s hliněnými omítkami zvládnou i svépomocní stavebníci.

Odměnou je zdravý domov
Hliněné omítky se skládají se ze dvou přírodních komponent – kameniva a hlíny. Hlavní přednost omítek? Díky pórovité struktuře mají vysokou absorpční schopnost a velmi dobře regulují vlhkost vzduchu v interiéru. Hlína má navíc antialergenní účinky, dokáže pohlcovat pachy a kouř, neobsahuje žádné chemické ani průmyslové přísady a má schopnost akumulovat teplo. Její tepelně akumulační schopnosti poznáte na dotek, neboť stěny jsou charakteristické vysokou povrchovou teplotou.

V uzavřených prostorech tráví člověk více než dvě třetiny svého života, a tak by pro něj kvalita a zdravotní nezávadnost vnitřního prostředí měla být prioritou. Hliněné omítky do našich domovů vrací přírodu a stejně jako dřevo, kámen nebo vlna pozitivně ovlivňují naši psychiku. Příroda nás vrací ke kořenům a energii nám dává, nebere.

podle podkladů společnosti LB Cemix


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*