Holcim Awards 2015 představuje finalisty a porotu – dokončení

Dokončení zprávy z pátku 5. 12. 2014

Mexiko
Soutěžní projekt 2014 Latinská Amerika – Children’s House/Dům dětí: Pedagogicky vyrovnaná škola, San Andrés Payuca, Mexiko
Autoři: Francisco Pardo, Julio Amezcua (AT103, Mexiko City, Mexiko)


Kokokali je složené slovo, odvozené z aztéčtiny: kokone (děti) a kali (dům). Kokokali, Dům dětí, vytváří emoční vazbu mezi vzdělávacím prostorem, jeho uživateli a obcí. Dům dětí je založen na alternativním vzdělávacím modelu, nabízející aktivity, které objevují řešení skutečných problémů obyvatel vesnice. Osnovy zahrnují kromě běžné školní práce také instrukce pro zemědělství, chov a stavební konstrukce. Projekt školy, který zajistila Fundación la Concepción a který postavili sami obyvatelé, je navržen z kompaktních bloků z místní hlíny vyztužené cementem.

Nepál
Soutěžní projekt 2014 Asie Pacifik – Children’s Ziggurat/Dětský ziggurat: Místní sirotčinec a knihovna, Káthmándú, Nepál
Autoři: Hilary Sample, Michael Meredith (MOS Architects, New York, USA)


Betonová konstrukce využívá vernakulární stavební techniky a standardizované bednění pro vytvoření seismicky stabilního tvaur. Na rozdíl od místních betonových budov, které jsou běžně omítané, pohledový beton v sirotčinci zvýrazňuje a vyjadřuje vernakulár. Venkovní zastínění poskytuje armatura; interiér a exteriér se spojují skrze zahrady, chodby a společenské prostory.
Budova sirotčince a knihovny Lali Gurans vznikla v kontextu, kde chybí základní infrastruktura. Projekt se také zaměřuje na potřeby okolních obcí, protože nabízí knihovnu přístupnou veřejnosti a seizmicky stabilní útočiště během zemětřesení. Nové zařízení využívá low-tech energii a obnovitelné materiální zdroje a místní řemeslné zpracování. Vertikální zahrady slouží jak izolaci, tak pro pěstování potravin, čímž se výrazně snižují provozní náklady.

Srí Lanka
Soutěžní projekt 2014 Asie Pacifik – Post-War Collective/Poválečný kolektiv: Obecní knihovna a sociální ozdravení, Ambepussa, Sri Lanka
Autor: Milinda Pathiraja (Robust Architecture Workshop, Colombo, Srí Lanka)
Spolupráce: Ganga Ratnayake (Robust Architecture Workshop)


Přízemní hmota budovy nonšalantně leží napříř krajinou a jen lehce se dotýká země. Budova se nenuceně zalamuje kolem vnitřního nádvoří, které protahuje vnější krajinu do areálu. Stavba je umístěna tak, aby byly zachovány všechny stávající stromy; její lineární tvar umožňuje optimalizovat přirozené větrání a přivést slunce do všech vnitřních prostor; zdi ze zhutněné hlíny poskytují dostatečnou tepelnou akumulaci a snižují ekologickou stopu budovy.
Ve stavebních technikách jsou školeni mladí lidé ze sociálně slabých prostředí a poté zapojováni do výstavby veřejných budov, například této obecní knihovny. Cílem tohoto programu je opětovně začlenit bývalé vojáky do poválečné společnosti.

Thajsko
Soutěžní projekt 2014 Asie Pacifik – Protective Wing/Ochranné křídlo: Ptačí útočiště, Chiang Mai, Thajsko
Autoři: Jariyawadee Lekawatana (Architectkidd, Bangkok, Thajsko); Singh Intrachooto ( Kasetsart University, Bangkok, Thajsko); Chak Cherdsatirkul (Kaomai Lanna Resort, Chiang Mai, Thajsko)
Spolupráce: Felix Baroux (École Nationale Supérieure d’Architecture et de Paysage de Bordeaux, Francie); Pacharapan Ratananakorn, Pratchaya Lertrucksadee, Nattapong Chumkesorn, Sorawut Kittibanthorn (Architectkidd)


Boutique hotel, vzdělávací zařízení a domov pro zraněné ptáky
Každoročně jsou tisíce ptáků pašovány do Thajska a z Thajska kvůli jejich exotickým barvám a ptačímu zpěvu. Ptáci se prodávají na rostoucím světovém černém trhu. Zachránění ptáci obvykle umírají ve vězení, protože jako důkaz při stíhání pašeráků jsou drženi v klecích po dobu až pěti let.
Ptačí útočiště je v místě, které simuluje přirozené prostředí, a slouží jako vzdělávací zařízení a ptačí rehabilitační centrum. Součástí komplexu se malý hotel a vyhlídková věž k pozorování ptáků.

Turecko
Soutěžní projekt 2014 Afrika Střední a Blízký východ – Eco-Techno Park: Zelená budova a centrum podnikání, Ankara, Turecko
Autoři: Onat Öktem, Zeynep Öktem (ONZ Architects, Ankara, Turecko)

Eco-Park pro udržitelný výzkum a technologie, který bude podporovat malé a střední podniky, je navržen do průmyslové zóny. Kanceláře a dílny jsou vložené do terasovité krajiny. Budova tvoří dominantu dané oblasti; propojuje se s terasami v různých úrovních. Projekt používá udržitelné prvky, včetně přirozeného osvětlení, geotermálního tepelného čerpadla, zelených střech, pasivní ventilace a racionálního hospodaření s vodou a závlahových systémů.

USA
Soutěžní projekt 2014 Severní Amerika – Hy-Fi: Kompostovatelná konstrukce s nulovou emisí uhlíku, New York, NY
Autor: David Benjamin (The Living, New York, USA)
Spolupráce: Danil Nagy, John Locke, Damon Lau, Ray Wang, Jim Stoddart, Dale Zhao, Nathan Smith, Christo Logan (The Living); Matt Clark, Shaina Saporta (Arup New York, New York, USA); Eben Bayer, Sam Harrington (Ecovative Design, Green Island, USA); Gina Albanese, Kristal Reid, Byron Trotter (3M Minnesota, Saint Paul, USA)

Hy-Fi je nové konstrukční a výrobní paradigma s téměř nulovým odpadem, nulovou vloženou energií a nulovými emisemi uhlíku. Je to kompostovatelná konstrukce, která představuje novou vizi pro přístup společnosti k fyzickým objektům a vystavěnému prostředí. Hy-Fi je shluk kruhových věží vytvořených z reflexních cihel, které jsou zadané a vytvořené pro MoMA PS1 Young Architects Program. Konstrukce využívá poslední pokroky v biotechnologii v kombinaci se špičkovými výpočty a technikou, s cílem vytvoit nové stavební materiály, které jsou téměř zcela organického původu a kompostovatelné. Kromě toho, že využívá technologické inovace, věž nabízí percepční očekávání díky nečekaným vztahům vzorů, barev a světla.

USA
Soutěžní projekt 2014 Severní Amerika – Poreform: Absorpční povrch a podzemní vodní systém, Las Vegas, NV, USA
Autoři: Amy Mielke, Caitlin Gucker-Kanter Taylor (Water Pore Partnership, New York, USA)
Spolupráce: Keller Easterling (Yale University, New Haven, USA)

Poreform je betonový povrch, který má rychlou absorpci vody a zabraňuje městským záplavám. Povrch přivádí vodu do podzemí. Povrchová plocha je umístěna ve veřejné sféře a činí si nárok na podíl v občanské infrastruktuře, stejně důležitý jako v případě nedaleké Hooverovy přehrady. Tento návrh přesunuje vodohospodářskou infrastrukturu mezi občanské projekty. Vzhledem k zásadnímu nedostatku vody ve vyprahlé oblasti nejsou místní odvodňovací systémy schopny kontrolovat a sbírat vodu, která zaplavuje údolí Las Vegas, když prší. Poreform, pórobetonový povrch litý na místě s textilním bedněním, je schopen rychlé saturace a pomalého uvolňování; projekt přeformulovává vodu, která je tu spíše cenným zdrojem než odpovědností.

USA
Soutěžní projekt 2014 Severní Amerika – Rebuild by Design/Záměrně přestavěno: Infrastuktura na ochranu města před povodní, New York, NY, USA
Autoři: Kai-Uwe Bergmann, Bjarke Ingels, Thomas Christoffersen, Daniel Kidd, Jeremy Siegel (BIG – Bjarke Ingels Group, New York, USA); Matthijs Bouw, Ivo de Jeu (One Architecture, New York, USA); Laura Starr, Stephen Whitehouse, Andrea Parker, Melon Wedick (Starr Whitehouse Landscape Architects and Planners, New York, USA); James Lima (James Lima Planning + Development, New York, USA); Steven Baumgartner (Buro Happold Engineering, New York, USA); Byron Stigge (Level Agency for Infrastructure, New York, USA); Christina Kaunzinger (Green Shield Ecology, Bridgewater, USA); Edgar J. Westerhof (ARCADIS, USA); Daniel Payne (AEA Consulting, Beacon, USA); Prem Krishnamurthy (Project Projects, New York, New York, USA)

Na ochranu níže položené infrastruktury jsou strategicky umístěny valy, které vytvářejí ochrannou náhorní krajinu. Plán předpokládá nové námořní/environmentální vzdělávací zařízení. Ochrana před povodněmi v této zóně ušetří 1,9 miliardy USD za případné škody, včetně škod na infrastruktuře. Systém má poměr mezi přínosy a náklady vyšší než 5,0.
Projekt BIG U řeší zranitelnost New Yorku pobřežními záplavami a navrhuje ochranný pás kolem dolního Manhattanu. Masterplan využívá zvýšenou bariéru strategicky, vytváří se sekvence veřejných prostranství podél vodní hrany na vyvýšeném břehu. Infrastrukturní bariéra obsahuje řadu funkcí, běžných pro městský okrsek, a ve výsledku nabízí mnohostranné příležitosti k projektování a posiluje místní obchodní, rekreační a kulturní aktivity.

V předchozích trienále Global Holcim Awards zvítězili: Bureau EAST (Los Angeles, USA), Centola + Associati (Salerno, Italy), Coelacanth and Associates (Tokyo, Japan), Ingenhoven und Partner Architekten (Dusseldorf, Germany), Kéré Architecture (Berlin, Germany), L’OEUF (Montreal, Canada), Public Architecture (San Francisco, USA), Proyectos Arqui5 (Caracas, Venezuela), realities:united (Berlin, Germany), Tsinghua University (Beijing, China), and Urban-Think Tank (São Paulo, Brazil).
Holcim Awards je jednou z nejvýznamnějších mezinárodních soutěží svého druhu, vyhlašovaná z iniciativy
Holcim Foundation pro udržitelné stavění se sídlem ve Švýcarsku. Nadaci podporuje Holcim Ltd a jeho koncernové společnosti ve více než 70 zemích. Nadace je nezávislá na obchodních zájmech. Holcim je jedním z předních světových dodavatelů cementu a kameniva (drceného kamene, štěrku a písku) a dalších produktů, jako ready-mix betonu a asfaltu, včetně služeb.

Tisková zpráva Holcim Awards

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*