Holiš + Šochová architekti: Rodinný dům Hutisko-Solanec

Zadáním byl individuální rodinný dům, který bude současným pohledem respektovat tradiční stavební hodnoty regionu, aniž by bránil obvyklým potřebám dnešního způsobu života.
Architekt: Holiš + Šochová architekti
Projekt: 2007 – 2009
Realizace: 2009 – 2011
Zastavěná plocha: 150 m2
Užitná plocha: 153 m2
Foto: Tomáš Rasl

AUTORSKÁ ZPRÁVA
Hutisko-Solanec je podhorská valašská vesnice, kde převládá tradiční stavebnictví, které vychází z kulturních a klimatických podmínek regionu. Zadáním byl individuální rodinný dům, který bude současným pohledem respektovat tradiční stavební hodnoty regionu, aniž by bránil obvyklým potřebám dnešního způsobu života.

Podélný jednopodlažní rodinný dům má navrženou samostatnou dvojgaráž s dílnou při vjezdu na pozemek. Ve svažitém terénu s východním výhledem na okolní krajinu je orientován po vrstevnici a zarovnaný se stávající zástavbou sousedních domů.

Otázkou bylo, jak se vypořádat s absurdně striktním požadavkem územního plánu „sedlové střechy se sklonem 40°-45° s vyloučením střech pultových a plochých“, s programem pro jedno patro, když podkroví pro sušení sena už je minulostí.

Do jedné třetiny podélné dispozice s dětskými pokoji a koupelnou byla vložena podkrovní místnost pracovny nebo pokoje pro hosty. V této části je úroveň podlahy přízemí snížena tak, aby měly pokoje dostatečnou světlou výšku a do domu ve svahu se nastupovalo z úrovně terénu. V další části domu s ústřední obytnou halou, přilehlou kuchyní a ložnicí s koupelnou je podlaha výš, aby se snížila světlá výška převýšeného prostoru a umožnila přímý přístup na terasu za domem a do zahrady. Světlé výšky podhledů, resp. tvar a členění střechy jsou proměnlivé a odpovídají hierarchii místností. Úhel podhledu ve střední části byl snížen, aby se eliminovaly náklady na vytápění a proporce prostoru nepřekročila přijatelné měřítko. To současně umožnilo zateplit střechu ve dvou úrovních. Na vnitřní straně podhledu proti úniku tepla v zimě a na vnější straně jako ochrana před horkými letními dny. Panoramatické východní okno ústředního prostoru, inspirovaného valašskou jizbou, zachovává výhled na krásné okolní kopce. Protější prosklená posuvná stěna otvírá pokoj na západ směrem k terase a do zahrady.

Nepodsklepený dům na betonových základových pasech je zděný, s dřevěným krovem s ocelovými prvky. Finančně nenáročná krytina z bitumenových pásů umožnila dražší obklad fasády dřevěnými prkny z červeného cedru, které jsou kladeny vertikálně. V interiéru jsou bílé štukové omítky, podhledy z SDK, eurookna z přimořeného meranti a na podlaze lepená dubová prkna.CHRONOLOGIE
2007 VAR I. – investor požaduje tradiční, současný dům / program je naplněn v jednom patře a podkroví není potřeba
Studie předjednána na MěÚ Rožnov pod Radhoštěm, ústně posvěceno
Souhlas obce Hutisko, hlavního architekta města i CHKO!
Odbor výstavby Rožnov p.R. zamítl územní souhlas s odvoláním na regulativa ÚP
Pasivní rezistence MěÚ k možnosti výjimky či změny územního plánu přes potvrzení tvůrce ÚP i všech zůčastněných o neaktuálnosti regulativ
2008 investor vzdává boj s úřady, vzniká VAR II., která respektuje regulativa střechy a která je také nakonec realizována


 

situace


Půdorys 1. NP

Řezy


Projekt byl publikován v časopise Stavba č. 4/2011.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*