V Českém Krumlově začala oprava zastřešeného dřevěného mostu.
Českokrumlovské Horní rechle sloužily k zachycování a usměrňování plaveného dřeva. Spolu s podobným mostem v Lenoře jsou jedinou zachovanou památkou tohoto druhu v jižních Čechách. Pocházejí z doby kolem roku 1800.
Český Krumlov 2. května (ČTK) – V Českém Krumlově začala oprava zastřešeného dřevěného mostu – rechlí. Spojuje přes Vltavu městské části Nové Spolí a Plešivec. Pochází z roku 1798 a je technickou památkou. Bude stát 200.000 korun, část uhradí program regenerace městských památkových rezervací a zón. Práce mají skončit v červnu. V průběhu rekonstrukce budou rechle provizorně průchozí přes dřevěné schodiště, řekla ČTK mluvčí radnice Jitka Augustinová.
"Dřevěné předmostí bude kompletně rozebráno, ocelové nosníky budou očištěny a opětovně natřeny antikorozním nátěrem. Dřevěná konstrukce bude osazena nová, ve stejném provedení a profilaci, jako je stávající, která vykazuje vážné poruchy," popsala mluvčí. Řemeslníci podle ní při opravách částečně natřou vnější plášť mostu z nábřežní strany Plešivec.
Vzhledem k tomu, že předmostí na straně Nového Spolí kompletně rozeberou, bude most pro pěší částečně uzavřen. V uplynulých dnech ale postavili provizorní schodiště přes krajní mostní pilíř, který mohou chodci využívat po dobu opravy předmostí. Přes provizorní schody se ale obtížně dostanou cyklisti nebo maminky s kočárky.
Rechle v Novém Spolí jsou technickou památkou. Říká se jim Horní rechle. V minulosti totiž existovaly ještě Dolní rechle přes Vltavu u pivovaru, které sloužily jako jez na řece s propustí pro plavení dřeva. Horní rechle byly postaveny v roce 1798, jsou dlouhé 110 metrů, 2,7 metru široké a přes čtyři metry vysoké. Most má valbovou šindelovou střechu. Zpevněny byly v roce 1987 pomocí ocelových nosníků.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,